facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Никаков! На 125 км/час фиќото се распаѓа... Евапоризира....

Оваа мала шега беше редовна во почетокот на 90-тите години на минатиот век кога толку многу посакуваниот капитализам продираше во македонското балканско гнездо во кое се испилуваа новопечените капиталисти (доскорешни социјалисти).

 Се чини врвот на тоа идилично општество во кое декларативно зад плаштот на помпезната државна политика на претходната федерација, беше произвотството на сопствени автомобили. Споменикот на тоа општество добро познатото фиќо како и помпезно фалената Застава 101 како полуксузно возило од фиќото (која беше лимузина во споредба со малата прапорка), беа ништо во споредба на митолошкото Југо Корал, кое замислете беше целосно југословенски производ. За да имаш Југо корал дома, беше семејна гордост а државата те гледаше како патриот од соништата. Со купувањето на Југо Корал секој инвестираше во својата економија, која не да беше зарибана до гуша, беше пропадната уште пред да започне да се развива...

Колку ли само бонови за храна мораа да се заштедат, колку ли само платежни чекови мораа да се испечатат за едно Југо или недај боже Застава...?

Дури и лебот слатко наречен "Лепа Брена" не беше предизвик во споредба со Југото...

Кога ке видиш Југо и Застава 101 паркирани едно до друго исто како Тито да си го видел.... Ако пак до нив имаше паркирано и фиќо, тоа ти е исто како Тито да ти мавнал со раката само на тебе....

Милина!

По распадот на заедничката држава и продорот на бесни машини од типот на Мицубуши, Хонда, Голф, Ламбурџини, овие велелепни убавици кои до вчера беа национална гордост мораа да си побараат преквалификација и адаптација за сопствените намени.

Колку ли само носталгично изгледаше кренат заден капак на Застава 101 на ливада покрај река за 1-ви Мај, а покрај неа лежалки и расчурена скара, со мини фрижидерче за ладно пиво...?

После мораше галабарници да правиме од школките кои како-така се уште не беа кородирани и покрај тоа што беа понекои и над 40 години на забод на времето....

А да! Колку едноставно беше менувањето на резервен дел на некоја од овие Југословенски убавици... Секаде имаше дел за замена. Каиш можеше од ремен за фармерки да му се фати на фиќото...

zastava 2

На шала на смешка, во тоа време (бившо Југословенско) секој можеше да си дозволи т.н. "ауто". Социјализмот кој живееше на "шкрги" под диктат на британските и француските кредитори, се чини утопија, но горди сме што можеме да кажеме дека кај нас постоеше...

Живеевме во утопија луѓе!

(Ова во позитивен контекст го кажувам).

Во продолжение едно клипче кое иако како на шега направено, има многу вистина во него. 

Уживајте:

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Рецензии - Ретро римајндер

Поврзани статии

Број на посети:883Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
recenzija-mulholand-drive Доколку мислевте дека знаете се за добар трилер филм и на кој начин истиот можете да седнете и да го...
Објавено на 11 Јули 2015, 13.04 часот.
Број на посети:1002Рејтинг:0Категорија:Ретро римајндер
valentinosarajevobihНема да излажам ако кажам дека музиката на овој бенд за првпат ја слушнав во 1989 година, и ми остави...
Објавено на 20 Октомври 2013, 07.49 часот.
Број на посети:1091Рејтинг:0Категорија:Ретро римајндер
rukujuserukujuВеројатно "Се водат за рака"... Група Зана (не Жана) и Наташа Живковиќ... Најпрво ке кажам дека...
Објавено на 19 Октомври 2013, 10.10 часот.
Број на посети:1159Рејтинг:0Категорија:Ретро римајндер
stulicОд неодамна на YOUTUBE сретнав еден специфичен канал именуван како BRANIMIR ŠTULIĆ каде беа...
Објавено на 23 Јуни 2013, 14.06 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#