facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Ретро римајндер

Понекогаш на светот му недостасува славење на живите луѓе наспроти од памтивек развиениот концепт на славење на умрените. Веруваме во глорификација на универзални дела кои по своето значење оставиле белег во колективната потсвест на човештвото. Од аспект на достојна и вистинска почит на делото и ликот на луѓето кои во текот на својот живот заслужуваат да се наречат легенди, овде во оваа категорија ке вклучуваме ликови и дела на живи луѓе кои веруваме додека се живи имаат право да знаат дека се вбројуваат во категоријата легенди. За оние кои пополека го имаат напуштено овој свет-вечна Ви слава.

Делата говорат за Вашето постоење.

Никаков! На 125 км/час фиќото се распаѓа... Евапоризира....

Оваа мала шега беше редовна во почетокот на 90-тите години на минатиот век кога толку многу посакуваниот капитализам продираше во македонското балканско гнездо во кое се испилуваа новопечените капиталисти (доскорешни социјалисти).

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Рецензии - Ретро римајндер

Valentino 1Нема да излажам ако кажам дека музиката на овој бенд за првпат ја слушнав во 1989 година, и ми остави толку голем впечаток и чувство на обземеност, што и ден денес не можам да го заборавам. Беше тоа ден кој сосема свежо ми остана во сеќавањата. Не знам дали беше тоа поради самата "винилна лонг плејка" која со татко ми ја купивме кај според мене најинтересниот продавач во тогашната Стоковна куќа во тогашното Делчево. Замислете албумот "Валентино 5-Понекогаш во ноќта кога градот спие (срб-Ponekad Noću Kad Grad Spava)" излегува во 89-та и за само недела до две го имаш во локалната продавница да го купиш во оригинал. Ова го нема ниту во денешно време.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Рецензии - Ретро римајндер

Zana3Веројатно "Се водат за рака"...

Група Зана (не Жана) и Наташа Живковиќ...

Најпрво ке кажам дека видеото иако изгледа застарено, сепак има некои интересни моменти кои со "засрамение" можам да кажам дека се тренди и ден денеска...

ХЕЛАНКА, па црвена. И во тоа време провокативна и авангардна, денес само провокативна... Женски фризурчиња кои секако денес делуваат храбро и авангардно...Што би си помислила баба ми (бог да ја прости) и тогаш и сега? Веројатно истото...

Машките ликови во спотот, сите ке се сложиме се префорсирано облечени...Оваква костимографија најверојатно во денешно време би му дошло нешто како македонски (или српски) Снуп Дог во фармерки...

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Рецензии - Ретро римајндер

Од неодамна на YOUTUBE сретнав еден специфичен канал именуван како BRANIMIR ŠTULIĆ каде беа објавени повеќе песни-обработки од познатиот Бранимир Штулиќ поранешен гитарист и пеач во групата АЗРА.

Кога го видов името на каналот на youtube ми текна за едно интервју со Бранимир Штулиќ кој го имав прочитано некаде 2002 или 2003 (незнам точно) во кое Штулиќ говореше за мотивите зошто не се враќа во својата Хрватска или пак воопшто на Балканот, како и за својата вљубеност во македонската музика воопшто. Уште тогаш според тоа интервју човекот ми остави мистериозен впечаток на голема личност и авангарден морал и вредности.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Рецензии - Ретро римајндер

Реченицата "Топол ден за умирање..." звучи премногу фатално за да биде вистинита..."Таков сум, благословен од вечноста...Ве оставам во прав и заборав"-реченицата е премногу пак самобендисана и нарцисоидна, но сепак вистинита. Кузман-"Човекот кој не може да умре" може да биде било кој од нас-крвоток кој непресушно тече низ космосот-човечкиот микрокосмос, низ дамарите на суштественото ЈАС.Себеспознание без конфликт со надворешноста, а во вечна војна со самиот себеси...

Ова погоре би можело да биде пролог пред прологот на овој (за авторот на овој текст) култен филм, кој плени со својот раскош и богатство.Богатство на реплики, музика, сценографија, актерски подвизи и авторски кошмар за фаталното утре. Она од кое сите ние се плашиме....Смртта, тоа е секој од нас...Бесмртноста е наменета само за "избраните".

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Рецензии - Ретро римајндер

loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#