facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Овој филм третира една сериозна тема која го засега било кој човек на планетата земја: Борбата за сузбивање на сиромаштијата во земјите од третиот свет.....

НЕМА FU_KING ВРСКА овој филм со споменатата тема. Безбедноста на Белата куќа и безбедноста на американскиот претседател е тема на филмот....

Ама филмот е лудница....За сите искомплексирани и примитивни филмаџии од цел свет кои преку глава им дошло од улогата на светскиот полицаец  по паѓањето на ѕидот во Берлин (човек да не земе да реновира по маалото-ке му препишат кој знае што како историски акт), овој филм ке им биде како мелем на страдалната душичка која морала назад низ годините да ги гледа херојствата и подвизите на големиот американски народ.

И сето тоа до некаде околу 30-тата минута кога Жерар Батлер се вознесува од пепелта на гипс-картон плочите на репликата на белата куќа-направена специјално за овој филм и прави лом до над колена по се живо што ке му налета на нишан.

olympus has_fallen_1

Сурова акција од филм кој ке ве остави прикован за удобната ви расседната фотеља. Има брутални сцени од типот забивање на нож во череп, разнесување на човечки тела со експлозив итн....Малце глупаво делуваше таа сцена кога двајца терористи со експлозивни елеци се приближуваат на оградата од дворот на Белата куќа и го активираат експлозивот за да отворат простор за влез на другите терористи низ отворот на оградата. Се прашувам што не акнаа еден од камионите за комунален смет низ оградата за да ја урнат (која патем се состои само ад армирано-бетонски парапет и профилни столбови од челик)?

olympus has_fallen_2

Нејсе, оваа сцена сурово изгледа  и на гледачите им влева поголема омраза кон терористите, и овозмоува нетрпеливост и напнатост до крајот на целиот филм.

Исто така некако банално ми делува фактот што тројцата најмоќни по функција луѓе во САД (носители на кодот за деактивација на целиот тактички нуклеарен арсенал на САД) одеднаш си дозволуваат да бидат затворени во иста просторија со непознати луѓе влегување нема без интервенција од внатре. Во филмот се спомнува нешто како "не е според протоколот" но сепак во брзоплетоста на ситуацијата сите тројца слегуваат во бункерот под белиот дом и тами како патки кои што тукушто пролетале чекаат да бидат отстрелани од типчето со наочарчињата кој некако успеал да се протне под радарот на безбедносните служби што се знаат.

olympus has_fallen_3e

olympus has_fallen_4

Во филмот исто така доловен е и сентименталниот момент на посветеност кон пријателството и лојалноста на еден поранешен член на тајната служба за заштита на претседателот, што филмот го прави и своевидна драма (за мали деца и американци изгледа), и на крај просто на човек не му преостанува ништо друго освен да земе и да паче (кој од смеа кој од емоции).

 

Светска премиера: Март 22, 2013 (USA)
Режија: Antoine Fuqua
Продуцент: Gerard Butler
Кинематографија: Conrad W. Hall
Жанр: Акција, Трилер

Актерска екипа
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Рецензии - Филмски рецензии

Други интересни статии

Поврзани статии

Број на посети:883Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
recenzija-mulholand-drive Доколку мислевте дека знаете се за добар трилер филм и на кој начин истиот можете да седнете и да го...
Објавено на 11 Јули 2015, 13.04 часот.
Број на посети:952Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-men-of-steel Кога некој залутан делчевчанец одеднаш ке се најде во Скопје среде јули, најпогодно место да се...
Објавено на 22 Јуни 2013, 15.31 часот.
Број на посети:1170Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
dredКога почнав да го гледам филмот, си реков:Кај е по ѓаволите -The one and only-Сталоне? На крајот на...
Објавено на 28 Декември 2012, 08.55 часот.
Број на посети:1354Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
life-of-piПриказна за едно момче кое во моментот на раскажувањето на сопствената животна приказна е возрасен маж,...
Објавено на 28 Декември 2012, 08.21 часот.
Број на посети:1043Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qupside-downqДали некогаш сте сонувале сон во кој лебдите во облаци? Притоа чувствувате леснина во абдоменот и ви се...
Објавено на 27 Декември 2012, 17.02 часот.
Број на посети:1151Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qthe-third-halfqДоста лепење плакати наопаку !!! Па не сме неписмени "мајке ми". Синоќа по 7 години во Делчево кино...
Објавено на 12 Декември 2012, 12.48 часот.
Број на посети:903Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qpremium-rushqОд секогаш сум сакал вакви филмови. Што да кажам... Филмот има дух, карактер, став, забавен е , акција...
Објавено на 02 Декември 2012, 17.56 часот.
Број на посети:680Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
---qdeadfallqЕве еден типичен пример на филм кој што се наоѓа во не толку гламурозната холивуудска продукција на...
Објавено на 02 Декември 2012, 10.42 часот.
Број на посети:305Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
2012-12-01-17-04-29Играјки на сентиментот на граѓаните на светот, филмската индустрија покажува дека се уште знае да плови...
Објавено на 01 Декември 2012, 15.58 часот.
Број на посети:902Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qthe-watchqБестрашни чувари на нашето маало...Звучи како одлична идеа...Одговорни возрасни луѓе кои на доброволна...
Објавено на 17 Ноември 2012, 18.19 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#