facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

ravenМорбидна атмосфера, студени секвенци на мрзнење на крвта, ненадеен хорор, очекуван трилер, просечна глума, одлична продукција, задоволителна сценографија, американско клише сценарио за и околу љубовта итн, итн, итн.

 Не знам како америте  можеле од едно име како што е Едгар Алан По да направат толку комерцијална етикета и да ја лепат на платната во светските кино сали? Во ред е се тоа околу капитализмот, заработувачката и трката по пари, инстант филмска индустрија, која брза да направи филм независно дали тој филм ке остави белег на своето време. 

Токму во оваа шема влегува овој филм, кому му недостасува магијата на големото платно и тоа во поприлична доза.

На секогаш атрактивниот актер за гледање во поглед на улогите кои ги игра, би рекол сеуште големиот Џон Кјузак, во овој филм кој наликува на индустриски калап за пакување на производи за мас продажба, ниту му е местото ниту времето да се појавува. Шминкерајскиот кристално чист лик кој го игра на неповторливиот поет По, Кјузак, во ниеден случај не ме убеди дека: ДА! тој е поетот...Некако незамисливо е човек кој живее на работ на реалноста и илузијата т.е. својата имагинација, да биде толку позерски насликан и претставен како во филмот. Можеби 12 годишни младинци и би поверувале во оваа идеална хорор-трилер продукција, но не верувам дека во истата со страхопочит би гледале и поискусните "гледачи".

Секако тука во филмот има еден блескав момент кој е неопходно да се спомне, а тоа е ликот на детективот Емет Филдс (Лук Еванс анг. Luke Evans) кој делува нај оригинално во целиот филм и отскокнува од просечноста на целата продукција. Дури и откривањето на монструозниот сериски убиец при крајот на филмот делува детски и смешно, што до крај ги руши сите позитивни предзнаци за оправдувањето на постоењето на овој филм.

Raven1

Како и да е непотребно трошење на течност за имитација на боја, безпотребно прикажување на ампутирани делови од телото, форсиран хорор кој нема ни атмосфера ни белег на атмосферата создадена со делата на големиот американски поет Е.А.По.

Актерска екипа:

John Cusack (Edgar Allan Poe)
John Cusack
Edgar Allan Poe
Luke Evans (Detective Emmett Fields)
Luke Evans
Detective Emmett Fields
Alice Eve (Emily)
Alice Eve
Emily
Brendan Gleeson (Colonel Hamilton)
Brendan Gleeson
Colonel Hamilton

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Рецензии - Филмски рецензии

Други интересни статии

Поврзани статии

Број на посети:884Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
recenzija-mulholand-drive Доколку мислевте дека знаете се за добар трилер филм и на кој начин истиот можете да седнете и да го...
Објавено на 11 Јули 2015, 13.04 часот.
Број на посети:1051Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
olympus-has-fallenОвој филм третира една сериозна тема која го засега било кој човек на планетата земја: Борбата за...
Објавено на 30 Јуни 2013, 12.32 часот.
Број на посети:953Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-men-of-steel Кога некој залутан делчевчанец одеднаш ке се најде во Скопје среде јули, најпогодно место да се...
Објавено на 22 Јуни 2013, 15.31 часот.
Број на посети:1170Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
dredКога почнав да го гледам филмот, си реков:Кај е по ѓаволите -The one and only-Сталоне? На крајот на...
Објавено на 28 Декември 2012, 08.55 часот.
Број на посети:1354Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
life-of-piПриказна за едно момче кое во моментот на раскажувањето на сопствената животна приказна е возрасен маж,...
Објавено на 28 Декември 2012, 08.21 часот.
Број на посети:1043Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qupside-downqДали некогаш сте сонувале сон во кој лебдите во облаци? Притоа чувствувате леснина во абдоменот и ви се...
Објавено на 27 Декември 2012, 17.02 часот.
Број на посети:1151Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qthe-third-halfqДоста лепење плакати наопаку !!! Па не сме неписмени "мајке ми". Синоќа по 7 години во Делчево кино...
Објавено на 12 Декември 2012, 12.48 часот.
Број на посети:904Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qpremium-rushqОд секогаш сум сакал вакви филмови. Што да кажам... Филмот има дух, карактер, став, забавен е , акција...
Објавено на 02 Декември 2012, 17.56 часот.
Број на посети:680Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
---qdeadfallqЕве еден типичен пример на филм кој што се наоѓа во не толку гламурозната холивуудска продукција на...
Објавено на 02 Декември 2012, 10.42 часот.
Број на посети:305Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
2012-12-01-17-04-29Играјки на сентиментот на граѓаните на светот, филмската индустрија покажува дека се уште знае да плови...
Објавено на 01 Декември 2012, 15.58 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#