facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

The Third_HalfДоста лепење плакати наопаку !!! Па не сме неписмени "мајке ми".

Синоќа по 7 години во Делчево кино салата повторно беше "културно прибежиште" за неколку стотини граѓани (главно млади) граѓани од градот.

Со премиерата на филмот "Трето полувреме" започна најавената "жешка кино зима" во Делчево. По изразот на лицата и несигурноста во нивните постапки некои гледачи од публиката изгледаа како за првпат во животот да беа присутни на една кино претстава. Неизживеаноста на овој секаде културен феномен, а само кај нас предмет на подбивност, од страна на народецот во Делчево, можеби и допринела до моменталната состојба на кино културата во Делчево. Не знам дали некој се сеќава на култниот "Азис" период на кинематографијата во Делчево, кога неделно имаше и по 4-5 нови светски блокбастери на репертоар кои се емитуваа и по три пати дневно на кино платното во Делчево. Тоа е истото она кино платно кое  прозрачи со секвенците на Третото полувреме на режисерот Дарко Митревски во се уште истата кино сала во Делчево. Велиме се уште, бидејки е најавена целосна реконструкција на истата во 2013 година, покрај новата дигитална опрема која се инсталира пред некој ден во собата на кино операторот. Поздрав за Менсур. :)

treto1

Е сега за филмот...

Филм ко филм...па башка македонски.... Така би рекле нашите "браќа" б'лгари, кои на нож го дочекаа ова филмско остварување од Македонија. (Имаше една многу "јака" рок група "Валтари".Името одсекогаш ми личеше на овој акроним со кој се нарекуваат нашите источни соседи). Јас не знам како може еден македонец да оди на одмор на исток...Сонцето бега од исток, а ние сме се "загнале" на исток па на исток.

Настрана од било што...Филмот е модерно ремек дело на македонската кинематографија.Одлична приказна, прекрасна фотографија, досетливи комични ситуации, и трагична мелодрама возможна само за македонскиот карактерен дух. Љубовна приказна спакувана во бурни времиња во кои се додефинира македонската државност и идентитет.

treto2 treto3

Не би раскажувал делови од филмот, кој навистина треба секој македонец да го погледне.

Кино салата во Делчево е одлична можност за тоа, каде филмот ке се емитува и во наредниот период секој ден од 19.00 часот.

treto4 resize treto5

За сите зависници од "download-ирање" на филмови имаме една порака: 

ГЛЕДАЊЕТО НА ФИЛМ ВО КИНО И ПРЕД КОМПЈУТЕР, НЕ  Е ИСТО. ФИЛМОТ Е МАГИЈА. А МАГИЈАТА Е ПОГОЛЕМА НА ПОГОЛЕМ ЕКРАН, СО ПОСИЛЕН ЗВУК, И СЕКАКО ВО ДРУШТВО СО БЛИСКИТЕ, ПРИЈАТЕЛИ, САКАН/А ИТН.

 
 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Рецензии - Филмски рецензии

Други интересни статии

Поврзани статии

Број на посети:884Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
recenzija-mulholand-drive Доколку мислевте дека знаете се за добар трилер филм и на кој начин истиот можете да седнете и да го...
Објавено на 11 Јули 2015, 13.04 часот.
Број на посети:1051Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
olympus-has-fallenОвој филм третира една сериозна тема која го засега било кој човек на планетата земја: Борбата за...
Објавено на 30 Јуни 2013, 12.32 часот.
Број на посети:953Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-men-of-steel Кога некој залутан делчевчанец одеднаш ке се најде во Скопје среде јули, најпогодно место да се...
Објавено на 22 Јуни 2013, 15.31 часот.
Број на посети:1170Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
dredКога почнав да го гледам филмот, си реков:Кај е по ѓаволите -The one and only-Сталоне? На крајот на...
Објавено на 28 Декември 2012, 08.55 часот.
Број на посети:1354Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
life-of-piПриказна за едно момче кое во моментот на раскажувањето на сопствената животна приказна е возрасен маж,...
Објавено на 28 Декември 2012, 08.21 часот.
Број на посети:1043Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qupside-downqДали некогаш сте сонувале сон во кој лебдите во облаци? Притоа чувствувате леснина во абдоменот и ви се...
Објавено на 27 Декември 2012, 17.02 часот.
Број на посети:904Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qpremium-rushqОд секогаш сум сакал вакви филмови. Што да кажам... Филмот има дух, карактер, став, забавен е , акција...
Објавено на 02 Декември 2012, 17.56 часот.
Број на посети:680Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
---qdeadfallqЕве еден типичен пример на филм кој што се наоѓа во не толку гламурозната холивуудска продукција на...
Објавено на 02 Декември 2012, 10.42 часот.
Број на посети:305Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
2012-12-01-17-04-29Играјки на сентиментот на граѓаните на светот, филмската индустрија покажува дека се уште знае да плови...
Објавено на 01 Декември 2012, 15.58 часот.
Број на посети:903Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qthe-watchqБестрашни чувари на нашето маало...Звучи како одлична идеа...Одговорни возрасни луѓе кои на доброволна...
Објавено на 17 Ноември 2012, 18.19 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#