facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

altПоследното филмско остварување на студиото Дизни, е филмската адаптација на добро познатата стрип едиција на Едгар Рајс Бероуз (Edgar Rice Burroughs) за фантастичните случувања на планетата Барзум (на земјански јазик-Марс). Позната релативно во ограничени региони на земјината округлост и затвореност.

 Дејствието на филмот е сместено во времето на "каубојците" во втората половина од 19-тиот век, кога еден способен млад опортунист кој штотуку "избеган" од виорот на конфедерациските армиски редови, ја бара сопствената "пештера со злато". И притоа не "ферма" никаква жива сила, живеејки само за себе, не верувајки и не потпирајки се на никој. Во едно интересно поставен дијалог со генералот Паул (републикански популарно име), нашиот главен јунак ја истакнува сопствената почит кон она што овој генерал го претставува, во очите на публиката, правејки едноставно "магариња" од целиот гарнизон на војници. Сепак "спасоносно" налетуваат на Апачи (уште едно име доволно популарно во амариканската "поп" култура) индијанско племе, со кое по некоја "случајност" започнуваат општа престрелка...Исходот на престелката е и заплет во СФ-научно фантастичниот дел од филмот, од каде "скокачот" Џон ке се најде на сред Невада во Америка (пардон планетата Барзум т.е. Марс), каде поради пониското ниво на гравитација, човекот лета. Не знам зошто и другите жител на оваа планета не можат да летаат, т.е. скокаат надолго и нашироко. Скокајки, Џон упаѓа во една политичко-борбена и интригантсга битка помеѓу два завојувани но и технолошко напредни градови кои своите битки ги водат со мечови. Не постои јасна дистинкција направена во филмот, до каде се ремките на разумното, логичното и очигледното, со што филмот е разводенет како флуид за консумција од страна на лица не постари од 12 години. Недостига стегнатост во приказната, поголема компактност, понебанално сценарио и дијалок кој заслужува почит, од страна на стрип фановите на погоре посочениот автор. Политичката димензија, потеклото и концептот на постоење на супериорната раса, која стои како божји посредник помеѓу различните видови на Барзум и божицата како општо прифатено божествен идол во кој верувааат сите видови од оваа планетица, е недоволно експлоатирана тема во филмот, која доколку била окарактеризирана посуптилно и содржински во поголем обем, можела да му даде сосема нова и сериозна нишка, по која филмот немаше да биде толку млитав. 

Но Дизни си е Дизни, за која постои непишано правило дека е продукција за деца, и со оваа елоквентност на филмска содржина нема да можат да бараат некоја сериозна улога во филмската индустрија, во која доминираат магнати од типот на Варнер Брос, Колумбија пикчрс, итн.

На крајот од филмот има еден мал заплет на сишето на сценариото кој исто така можело многу по темелно да биде направен, но сепак ценејки според целната публика на филмот и тоа  е многи.

ФИЛМОТ ТРЕБА ДА БИДЕ РЕВОЛУЦИЈА НА ДУХОТ, А НЕ ЗАТАПЕНОСТ НА УМОТ И СЛЕПА ЛЕСНО ЗАБОРАВНА ТРАНСМИСИЈА НА ПЛИТКА ЗАБАВА. До наредниот Дизниев филм (кој е раководен од "блескаво помрачениот" ум на Тим Бартон), срекно дремење пред филмскиот монитор, зошто реалноста е онаква каква самите ја создадете....

 
 

Актерска екипа:

Taylor Kitsch (John Carter of Mars)
Taylor Kitsch
John Carter of Mars
Lynn Collins (Dejah Thoris)
Lynn Collins
Dejah Thoris
Willem Dafoe (Tars Tarkas)
Willem Dafoe
Tars Tarkas
Mark Strong (Matai Shang)
Mark Strong
Matai Shang
Dominic West (Sab Than)
Dominic West
Sab Than
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Рецензии - Филмски рецензии

Други интересни статии

Поврзани статии

Број на посети:884Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
recenzija-mulholand-drive Доколку мислевте дека знаете се за добар трилер филм и на кој начин истиот можете да седнете и да го...
Објавено на 11 Јули 2015, 13.04 часот.
Број на посети:1051Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
olympus-has-fallenОвој филм третира една сериозна тема која го засега било кој човек на планетата земја: Борбата за...
Објавено на 30 Јуни 2013, 12.32 часот.
Број на посети:953Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-men-of-steel Кога некој залутан делчевчанец одеднаш ке се најде во Скопје среде јули, најпогодно место да се...
Објавено на 22 Јуни 2013, 15.31 часот.
Број на посети:1170Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
dredКога почнав да го гледам филмот, си реков:Кај е по ѓаволите -The one and only-Сталоне? На крајот на...
Објавено на 28 Декември 2012, 08.55 часот.
Број на посети:1354Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
life-of-piПриказна за едно момче кое во моментот на раскажувањето на сопствената животна приказна е возрасен маж,...
Објавено на 28 Декември 2012, 08.21 часот.
Број на посети:1043Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qupside-downqДали некогаш сте сонувале сон во кој лебдите во облаци? Притоа чувствувате леснина во абдоменот и ви се...
Објавено на 27 Декември 2012, 17.02 часот.
Број на посети:1152Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qthe-third-halfqДоста лепење плакати наопаку !!! Па не сме неписмени "мајке ми". Синоќа по 7 години во Делчево кино...
Објавено на 12 Декември 2012, 12.48 часот.
Број на посети:904Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qpremium-rushqОд секогаш сум сакал вакви филмови. Што да кажам... Филмот има дух, карактер, став, забавен е , акција...
Објавено на 02 Декември 2012, 17.56 часот.
Број на посети:681Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
---qdeadfallqЕве еден типичен пример на филм кој што се наоѓа во не толку гламурозната холивуудска продукција на...
Објавено на 02 Декември 2012, 10.42 часот.
Број на посети:305Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
2012-12-01-17-04-29Играјки на сентиментот на граѓаните на светот, филмската индустрија покажува дека се уште знае да плови...
Објавено на 01 Декември 2012, 15.58 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#