facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

altИ покрај преголемиот "американизам" кој што потенцијално може да се очекува пред гледањето на овој целовечерен филм, митот за екранизацијата на Мервел стриповите и нивните јунаци, секако стои како негибнат репер, за успешен филм кој ке го задржи вниманието на вашиот дежурен филмски "дробач", на млеко (за оние човеци без заби)кои чекаат некој друг да им го олупи (исчисти од лупка) сончогледот кој што тие само треба да го изедат.....Срека што фабриките почнаа да пакуваат лупен сончоглед...Замислете кога на таква една фабрика ке и се расипе машината за лупење па имаат порачка од еден шлепер лупен сончоглед....

Луѓето во целата околина на таквата фабрика ке останат затекнати во наездата од вработување, што ке прогласат генерален штрајк на невработените...Ке побараат поблагопријатни услови за чуспење (лупење) сончоглед, на ладовина под дебела сенка, со топломер закачен на гранката и по еден леген со ладна вода нон-стоп, за ладење на стапалата.

alt

Глеадњето на филмот "Капетан Америка" е јасно деклариран став за доброволноо пржење на компировиот мозок кој што во услови на економска светска криза доживува своевиден бум на пазарот на движности...Тезгарите кои што безмилосно ги крстосуваат нашите прекрасни пазари, пазарчиња, подпазарчиња и маалски тезги (секако диви), лакомо тријат раце, (за олабавување на плуските кои ги имаат заработено за да го произведат истиот тој компир, кој почна да ни никнува во главите). и си кројат планови како догодина да посадат повеќе компир.

Не знам од каде се запнав со компирот...За "Капетан Америка" сакав да зборувам.

Секако fилмот си има свој воведен дел каде главниот јунак (очигледно ненајаден со компир) е "жгулаво типче", чиј што сон кој го сонил кога бил мал било да стане војник во најголемата армија во светот.... Во секој случај убава видео монтажа и специјални ефекти (речиси неприметливо реални), на главниот лик, кој подоцна во филмот се преобразува во расен ерген, кој ке тргне да го разрешува најголемиот светски конфликт некогаш октроисан од луѓето кои се смеат под мустак. Т.е. диктаторчето кое се смееше под секогаш начешланите мустаки. Толку начешлани што и излегувајки од под туш му се начешлани..."Нема промашај"...диктатор си е диктатор.Се мора да биде потчинето на волјата...дури и мустаците....

Секако во сенка на диктаторчето, се појавува уште еден недоделкан "мрсник" (секоја чест на лексикографијата на нашите источни соседи), чија што амбиција ке премине секаква граница (дури и диктаторската) за да се дограби до власта, која што веќе (според прикажаното во филмот) фактички ја има. Маската на Хуго Вивинг не ја бива, иако е правена по нацртите на M-r Marvel the almighty...Нема никаква сенка, никаков специјален ефект...Чиста гума, браќа зависници од филмски лушпи од сончоглед....

alt

Многу негативен ефект (особено врз свиоците на сива материја кај младите адолесценти) остава вбризгувањето на хемикалијата од која растат мускулите и способностите, на главниот херој...

Филмчето е жиг на американска виза кој што секој кој сака да пропатува во Америка мора да го прими на својот "пасош".Па и штитот со петокраката изгледа толку ретро што гледајки го филмот, мислев некаде ке го видам Џемс Дин....Оваа петокрака по идеја на главниот дизајнер во Марвел, првично била користена како доказ дека американците се поголеми комунисти од самите комунисти во Европа, што со нивната сопствена петокрака им се зафалувале на секој оној кој во Америка помислувал да размислува како комунист... Слобода на избор...жими плунката што по грешка ја имам исплукано  на фудбалските натпревари кога делчевска Брегалница "газеше се живо" на стадионот во Делчево.

Има акција, фантазија-повеќето, реалност-никаква (ни обид за доближување до реалноста), ама онака релаксирачки филм, да се опуштиш под налетот на идиократската масажа на машинката за мелење на кафе (филмската индустрија од "светата шума" во Л.А.). Овој фи(ИХУХУ)лм треба да се ограничи за лица над 45 години, за останатите потребен е надзор од родител-старател се разбира доколку субјектот е жив.

 
 

 Актерска екипа:

Chris Evans (Captain America)
Chris Evans
Captain America
Hayley Atwell (Sharon Carter)
Hayley Atwell
Sharon Carter
Stanley Tucci (Abraham Erskine)
Stanley Tucci
Abraham Erskine
Hugo Weaving (Red Skull)
Навигација за други популарни филмови:
{loadnavigation}
Hugo Weaving
Red Skull
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Рецензии - Филмски рецензии

Други интересни статии

Поврзани статии

Број на посети:884Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
recenzija-mulholand-drive Доколку мислевте дека знаете се за добар трилер филм и на кој начин истиот можете да седнете и да го...
Објавено на 11 Јули 2015, 13.04 часот.
Број на посети:1051Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
olympus-has-fallenОвој филм третира една сериозна тема која го засега било кој човек на планетата земја: Борбата за...
Објавено на 30 Јуни 2013, 12.32 часот.
Број на посети:953Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-men-of-steel Кога некој залутан делчевчанец одеднаш ке се најде во Скопје среде јули, најпогодно место да се...
Објавено на 22 Јуни 2013, 15.31 часот.
Број на посети:1170Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
dredКога почнав да го гледам филмот, си реков:Кај е по ѓаволите -The one and only-Сталоне? На крајот на...
Објавено на 28 Декември 2012, 08.55 часот.
Број на посети:1354Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
life-of-piПриказна за едно момче кое во моментот на раскажувањето на сопствената животна приказна е возрасен маж,...
Објавено на 28 Декември 2012, 08.21 часот.
Број на посети:1043Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qupside-downqДали некогаш сте сонувале сон во кој лебдите во облаци? Притоа чувствувате леснина во абдоменот и ви се...
Објавено на 27 Декември 2012, 17.02 часот.
Број на посети:1151Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qthe-third-halfqДоста лепење плакати наопаку !!! Па не сме неписмени "мајке ми". Синоќа по 7 години во Делчево кино...
Објавено на 12 Декември 2012, 12.48 часот.
Број на посети:904Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qpremium-rushqОд секогаш сум сакал вакви филмови. Што да кажам... Филмот има дух, карактер, став, забавен е , акција...
Објавено на 02 Декември 2012, 17.56 часот.
Број на посети:680Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
---qdeadfallqЕве еден типичен пример на филм кој што се наоѓа во не толку гламурозната холивуудска продукција на...
Објавено на 02 Декември 2012, 10.42 часот.
Број на посети:305Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
2012-12-01-17-04-29Играјки на сентиментот на граѓаните на светот, филмската индустрија покажува дека се уште знае да плови...
Објавено на 01 Декември 2012, 15.58 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#