facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Кога некој залутан делчевчанец одеднаш ке се најде во Скопје среде јули, најпогодно место да се спастри себеси се чини е во раатот на некое климатизирано кино во метрополата македонска и балканска. Жешкото време кое лакомо напаѓа ненапатени провинцијалци од повисоките планински места во државата ни ридско-планинска, во ова време од годината не е единствената причина да седнете во кино сала. Барем не за оние кои сеуште ја сакаат магијата на големото филмско платно, која веќе 20-30 години умира но никако да умре....

"Човекот од челик" алијас "Човекот од злато" т.е. "Супермен-Почетокот на нештата" беше доволно достаточна причина за страдалната душа на авторот на овој текст да си го скрати задоволството од, со радост гушењето по скопските улици, булевари итн. на африканската клима и сонце на која секој нормален еским едноставно би рикнал, од, мака по стопеното Игло, итн, итн, итн. и да седне во седиштето кое некогаш беше премија за младите дечки кои сонуваа низ објективот на филмските камери.

Зошто велам "Човекот од злато"???

 Па вака сега: Гледајки го првиот трејлер за филмот "Човек од челик" (анг. Man of steel), си реков: Охохо, еве нешто што не се гледа секој ден!

Трејлерот изгледа вака:

 

По овој трејлер во јавноста излегоа уште три трејлери:

 

 

 

Според трејлерите филмот изгледаше дека ке биде мелем на долгогодишните рани од непреболот по совршена стриповска екранизација која ке ја вивне човековата имагинација до бескрај и назад, притоа рушејки се пред себе и пред останатите. Ама....

man of_steel_4_resize

Шо да кажам...Перална за пари, филмот технички е речиси совршено направен, со визуелни ефекти кои веројатно се последен крик на Холивуд...Но крик во празно....Недостига компактност на филмот....Содржината е неумешно составена и сечењето и кроењето на костимот на Супермен кој го посакувам да го гледам не е најдобро направено. Има убави реплики и текстуални целини кои со одличната музичка подлога на Ханс Цимерман, на моменти блескаат во филмот, но недостига целовитост и конечниот удар во пределот на стомакот каде летаат пеперутките. 

man of_steel_1_resize

Актерската екипа се откажала од своите хонорари се чини во филмот бидејки нема солиден актерски перформанс по кој ке остане забележан овој филм. Дури и Мајкл Шенон е далеку под просекот заедно со Расел Кроу (инаку актерските фаворити на авторот на текстот), а само, Кевин Костнер, по малку наликува на херојот од ноќта кога танцуваше со волците. Се друго е Пис оф шит....

Филмот заслужува да се гледа во кино само поради звучните и визуелните ефекти...ако го гледате дома на некое минијатурно звучниче и недај боже со пиратска снимка...Изгледа на продуцентите тоа им и била единствената визија за овој филм...Да си платиш карта у кино, и по излегувањето од киното да се чудиш која е поентата на филмот, каде е заплетот и сите други салтанати кои можат да нахранат една струповски поткована душа...И по десетина пати гледање на овој филм у кино, да сватиш дека поентата на филмот е да направи пари.....

man of_steel_2_resize

Единствено корисно нешто што видов во филмот е дека "S" симболот на костимот на Супермен да ти значел "НАДЕЖ" на криптонски....Јазик кој патем никој не го говори во филмот.

За забава ке спомнам уште еден неиздржан детал од филмот: Кој упад да ти биде оној на Генералот Зод во одаите на врховниот совет (највисокото раководство на Криптон), кога со 5-6 испукани ласери влегува и убива член од ова највисоко тело на планетата во умирање....

man of_steel_3_resize

Исто така она прашањето: Како те пронајдов? (кога му вели Генералот Зод на Кал-Ел) и одговорот (дека Супермен го активирал повикот за помош од заборавениот вселенски брод на истурената експедиција на некогашни жители на Криптон, и со тоа го пронашле дека се наоѓа на планетата Земја) е премногу за мали деца, да не кажам за неродени Криптон-ѓани....

Официјалниот веб сајт за филмот исто така е бледа сенка од она што можел да биде....

Галеријата на постери и промотивни плакати е добро набравена исто како и трејлерите за филмот, и толку...

НИШТО ОД ФИЛМ....У.К.А.К.А.Н.А.Р.А.Б.О.Т.А.

Ако ова е иднината на светската кинематографија.....Отидов да дувам лубеници со сламка.....

man of_steel_5_resize

man of_steel_6_resize

man of_steel_9_resize

man of_steel_10_resize man of_steel_12_resize

man of_steel_11_resize

 
Светска премиера: Јуни 14, 2013 (USA)
Режисер: Zack Snyder
Музика: Hans Zimmer
Сценарио: David S. Goyer
Продуценти: Christopher NolanCharles RovenDeborah SnyderEmma Thoma
 
Актерска екипа
Henry Cavill (Clark Kent)
Henry Cavill
Clark Kent
Amy Adams (Lois Lane)
Amy Adams
Lois Lane
Russell Crowe (Jor-El)
Russell Crowe
Jor‑El
Michael Shannon (General Zod)
Michael Shannon
General Zod
Kevin Costner (Jonathan Kent)
Kevin Costner
Jonathan Kent
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Рецензии - Филмски рецензии

Други интересни статии

Поврзани статии

Број на посети:884Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
recenzija-mulholand-drive Доколку мислевте дека знаете се за добар трилер филм и на кој начин истиот можете да седнете и да го...
Објавено на 11 Јули 2015, 13.04 часот.
Број на посети:731Рејтинг:0Категорија:Забава
supbetben После сензационалната вест дека "убавецот" Бен Афлек ке го глуми Бетмен во наредниот Man of steel 2,...
Објавено на 20 Октомври 2013, 17.58 часот.
Број на посети:1051Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
olympus-has-fallenОвој филм третира една сериозна тема која го засега било кој човек на планетата земја: Борбата за...
Објавено на 30 Јуни 2013, 12.32 часот.
Број на посети:1170Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
dredКога почнав да го гледам филмот, си реков:Кај е по ѓаволите -The one and only-Сталоне? На крајот на...
Објавено на 28 Декември 2012, 08.55 часот.
Број на посети:1354Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
life-of-piПриказна за едно момче кое во моментот на раскажувањето на сопствената животна приказна е возрасен маж,...
Објавено на 28 Декември 2012, 08.21 часот.
Број на посети:1043Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qupside-downqДали некогаш сте сонувале сон во кој лебдите во облаци? Притоа чувствувате леснина во абдоменот и ви се...
Објавено на 27 Декември 2012, 17.02 часот.
Број на посети:1151Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qthe-third-halfqДоста лепење плакати наопаку !!! Па не сме неписмени "мајке ми". Синоќа по 7 години во Делчево кино...
Објавено на 12 Декември 2012, 12.48 часот.
Број на посети:903Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
-q-q-qpremium-rushqОд секогаш сум сакал вакви филмови. Што да кажам... Филмот има дух, карактер, став, забавен е , акција...
Објавено на 02 Декември 2012, 17.56 часот.
Број на посети:680Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
---qdeadfallqЕве еден типичен пример на филм кој што се наоѓа во не толку гламурозната холивуудска продукција на...
Објавено на 02 Декември 2012, 10.42 часот.
Број на посети:305Рејтинг:0Категорија:Филмски рецензии
2012-12-01-17-04-29Играјки на сентиментот на граѓаните на светот, филмската индустрија покажува дека се уште знае да плови...
Објавено на 01 Декември 2012, 15.58 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#