facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Во сабота 20.11.2014 година во село Русиново, Беровско се одбележаа 108 години од смртта на првиот секретар и основач на Македонската револуционерна организација. Одбележувањето започна во центарот на село Русиново каде се вршеше пречек на сите групи на граѓани кои беа најавени како гости на целата манифестација.

На селскиот "мегдан" гостите беа пречекани од Градоначалниците на општините Берово и Пехчево. г-дин Драги Наџински и г-дин Игор Поповски, како и од страна на пискотот на зурлите и татнежот на беровските тапани. Во чест на загинатите Сандо Китанов, Атанас Карчев и Димитар Поп Стојанов,  на селските гробишта во Русиново се одржа молитвена панихида за загинатите. Овие соборци заедно со Даме Груев, зимата во 1906 година претстојувале во беровското село Русиново, од каде по престрелка со турскиот аскер, загинуваат на врвот Петлец.

Потоа пред спомен бистата на Дамјан Груев во центарот на Русиново беше прочитан пригоден реферат за значењето на револуционерот кој беше еден од највлијателните и најреспектираните македонски револуционери од илинденскиот период, по што од страна на официјални делегации од општина Берово, општина Пехчево и општина Делчево беа положени букети со свежи цвеќиња во знак на почит на делото на Даме Груев.

По последната патека на загинатите револуционери се одржа традиционалниот планинарски марш кон врвот Петлец, кој секоја година се организира во спомен и чест на загинатите, од страна на Општина Берово во соработка со повеќе здруженија на граѓани и планинарски друштва.

На планинарскиот марш со целосна должина од 15 километри учество зедоа планинарски друштва и групи на граѓани од Делчево, Пехчево, Берово, Битола, Смилево, Скопје, Бугарија и други места, кои во вкупна бројка од околу 500 присутни зедоа учество и на општата прослава под врвот Петлец во прекрасна сезонска атмосфера и амбиент.

Од Делчево на маршот учество зедоа околу 60-тина учесници од СРК Поп-Делчево, ПД Голачка Срна-Делчево, предводени од претседателот на Советот на општина Делчево, г-дин Драган Христов, други советници од советот и останати соработници од Делчево.

Повеќе фотографии може да се погледнат на нашата фан страна на фејсбук.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Актуелности од Македонија - Спорт и рекреација

Други интересни статии

Поврзани статии

Број на посети:1698Рејтинг:5Категорија:Култура
makedonski-genocid-vo-delcevo Повторно "Крвопролевање".... "Неспокојно дејство".... "Прогонетата македонска мајка"... "Геноцид".......
Објавено на 15 Јуни 2015, 19.18 часот.
Број на посети:1394Рејтинг:5Категорија:Култура
nastap-n-j-vapcarov-24-ti-maj-2014 По повод одбележувањето на 24-ти Мај-Денот на Св.Кирил и Методиј на централниот настан за прославување...
Објавено на 24 Мај 2014, 22.13 часот.
Број на посети:915Рејтинг:5Категорија:Институции
sportski-igri-mladi-policija-2013 Во четврток 28.11.2013 година со почеток во 11.00 часот во спортската сала при СОУ ММ Брицо од Делчево...
Објавено на 28 Ноември 2013, 22.45 часот.
Број на посети:794Рејтинг:0Категорија:Институции
izlozba-karikatura-kamenica-1 Во понеделник 25.11.2013 година со почеток во 18.00 часот во Културно информативниот центар "Романса"...
Објавено на 25 Ноември 2013, 19.14 часот.
Број на посети:690Рејтинг:0Категорија:Институции
izlozba-karikatura-kamenica Во понеделник 25.11.2013 година со почеток во 18.00 часот во просториите на културниот дом во...
Објавено на 25 Ноември 2013, 11.45 часот.
Број на посети:1151Рејтинг:0Категорија:Култура
promocija-na-tvoreshtvoto-na-stojan-tarapuza Во понеделник 11.11.2013 година во Домот на Културата во Кочани се одржа промоција на трите тома...
Објавено на 12 Ноември 2013, 18.41 часот.
Број на посети:968Рејтинг:0Категорија:Култура
izlozba-karikaturi-kocani-2013  Започнувајки од 11.11.2013 година репрезентативна листа од 40 карикатури кои беа во конкуренција...
Објавено на 12 Ноември 2013, 06.57 часот.
Број на посети:2083Рејтинг:5Категорија:Култура
nastap-kopacka-mnt-skopje-video Забележетe како со грмнувањето на тапаните публиката се раздвижува нанапред кон сцената...Се палат...
Објавено на 30 Октомври 2013, 06.27 часот.
Број на посети:1246Рејтинг:0Категорија:Култура
kopackata-vo-mnt-2013 Ако убавината се мери со воздишките, извиците на воодушевување и громогласноста на аплаузот тогаш во...
Објавено на 27 Октомври 2013, 09.38 часот.
Број на посети:830Рејтинг:0Категорија:Култура
thepianoguys  КУНГ ФУ ! Име на боречка вештина ставена во име на песна. Зошто? Епа погледајте го следното...
Објавено на 20 Октомври 2013, 08.01 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#