facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...
Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 

mile 2Прва награда на фестивалот "Шабачка чивијада 2013" за нашиот Миле Ѓорѓијоски, беше епилогот кој што позитивно одекна во македонската афористичарска јавност. Во особено силна конкуренција на околу 100-тина автори од цел свет Миле Ѓорѓијоски ја освои најпрестижната награда на овој фестивал на афоризмот и сатирата кој од година во година го подобрува веќе високото реноме во светот на авторската сатира и афористика како и долгогодишната традиција на постоење и креативна работа во рамки на самиот фестивал. Оваа награда за самиот Миле Ѓорѓијоски претставува пред се престиж помеѓу авторските кругови на Балканот но и во светски рамки, како и дополнителна обврска и мотив за уште поголеми заложби за развој, надградба и авторски креации во иднина, за самиот автор.

Од целиот Балкан пристигнаа честитки и пофалби за постигнатиот успех, што забележително може да се констатира од неговиот личен фејсбук профил, каде неговите фејсбук пријатели и следбеници "на долго и на широко" можат да уживаат во богатиот афористичарски опус на авторот. Длабоко сме уверени во неминовниот уште поголем успех на "г-динот Откоси" во иднина и му посакуваме "уште поостро перо и долготрајно мастило", "за инает на ланскиот снег и летните горештини во делчевско".

Делчево е градче на истокот од Македонија од каде изгреале многу сонца.... Едно од најсветлите е токму овој автор кој иако роден во Кичево, неуморно и со сиот свој капацитет се вложил себеси за создавање на весели моменти и позитивни мисли за своите сограѓани (од цел свет) токму во ова градче на двете страни од реката Брегалница. 

И точно како што самата река деновиве се "жилави" во своите напори да опстане како појава (особено во сушните и летни периоди-кои деновиве никако да поминат), Миле Ѓорѓијоски на свој специфичен начин допира до свеста на неговите читатели, притоа овозможувајки им кратко, интензивно и суптилно комично доживување кое има за цел да не разбуди во најмала рака од летаргијата кон која секојдневно го туркаме нашиот универзум, на секојдневни и упорно редовни бадијалштини.

Честитките од наша страна кон Миле кој веќе повеќе од цела година е и наш ревносен соработник, во рамки на нашиот веб сајт, посветен за "делчевштината" во секој од нас, ке ги проследиме со нескромни желби за уште многу вакви и уште поголеми признанија за авторот, за кој врвните мајстори на "боцливото" перо изјавуваат дека е ПРВА БАЛКАНСКА ЛИГА. 

Уште еднаш: Честитки Миле !

"Се чини дека нема поголем чивџија од делчевски чивџија..."

"На нас и Холивуд може да ни позавиди. Кај нас патот на успехот е послан и со  перо и со хартија. Кај нив само со црвен килим".

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Локални актуелности - Култура

Последни актуелни вести

Број на посети:1152Рејтинг:0Категорија:Култура
pretstavata-shumi-vo-delcevo Во петок 16.09.2016 година со почеток во 19.00 часот во кино салата во Делчево се одржа претставата "Шуми" по текст на рускиот писател Александар Николаевиќ Островски, во режија на Драгана Таневска.   Оваа...
Објавено на 17 Септември 2016, 08.57 часот.
Број на посети:1955Рејтинг:5Категорија:Религија
delcevo-vodici-2016 Делчево како општина на крајниот исток од Република Македонија на најдостоинтвен начин го одбележа денот на светото Богојавление-Водици. Граѓаните во Делчево масовно уште во раните утрински часови ги посетуваа црквите во...
Објавено на 19 Јануари 2016, 13.56 часот.
Број на посети:1760Рејтинг:0Категорија:Религија
najava-bogojavlenie-2016 Се е подготвено за овогодинешното одбележување на празникот Свето Богојавление-Водици во Делчево. Традиционално како и секоја година, и оваа 2016 година Светиот крст ќе се фрла во водите на река Брегалница од мостот во...
Објавено на 18 Јануари 2016, 11.40 часот.
Број на посети:2312Рејтинг:5Категорија:Институции
izgradba-na-kanalizacija-vo-selo-virce Деновиве во село Вирче може да се забележи некоја чудна раздвиженост помеѓу жителите на селото. Љубопитни, стрпливи и длабоки погледи на сите страни, делење на мислења, сугестии, по некоја расправија, дофрлање на...
Објавено на 10 Ноември 2015, 17.27 часот.
Број на посети:1178Рејтинг:5Категорија:Култура
najava-filmski-maraton-2015 -"Ставете ги на пауза турските серии и повелете релаксирајте се наредната недела во кино салата во Делчево." Вака гласи поканата на Центарот за култура Н.Ј.Вапцаров во Делчево кои во кино салата во Делчево организираат...
Објавено на 09 Ноември 2015, 21.14 часот.

Поврзани статии

Број на посети:971Рејтинг:0Категорија:Култура
izlozba-karikaturi-kocani-2013  Започнувајки од 11.11.2013 година репрезентативна листа од 40 карикатури кои беа во конкуренција...
Објавено на 12 Ноември 2013, 06.57 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#