facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...
Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Како по правило август е месец на трошење на последните атоми на лудо поведение и живот ослободен од "стегите" на тековните работни обврски во рамки на цела календарска година...Летни одмори, кампувања, викенд одмори, патувања во странство за лични приватни потреби итн...

 

Исто така во Делчево почетокот на август е познат по интравенозната завист наречена Голачки фолклорни средби....Не знаеме дали поради фолклорот или поради сите други придружни елементи кои што го придружуваат овој меѓународен фолклорен фестивал....А такви "споредни активности" има многу....толку многу што фолклорот му доаѓа како релаксација пред нуклеарна хаварија доцна во ноќта...И се тоа на 1536 метри надморска висина.... Чиниш од памтивек на Голак се собираат илјадници и илјадници посетители на трошниот манастир посветен на Светиот исцелител Св.Пантелејмон.Иако овој манастир се наоѓа на територијата на Општина Виница, сепак истиот е под надлежност на Делчевското архиерејско намесништво. Ова е резултат на жолчна расправа која ја имало во минатото за прашањето кому ке му припадне овој манастир и неговата јуриздикција....Сетне, Делчевци излегле "посилни" во аргументите за сопственоста...Иако исцелителните моќи кои ги поседува ова место баш на овој верски празник, голиот рид на Голак е "пребивалиште" на голема толпа на луѓе, верници, атеисти, авантуристи, рекреативци и фолклористи....Оваа година имаше и моторциклисти...Заедно со СКАРА-џисти, ПИВО-пијци, и дегустатори на домашна сливова....

 

Абре милина на душата....Прашина се крева од Oбозна и Градиште, а луѓето слават ли слават...Да не знае човек дали од славата е прашината или од забревтаните рели возачи кои и ден денешен се обидуваат да се прават мангупи со лудо возење на трактори, мерцедеси, џипови и бе ем-виња со странски регистарски таблици...

Погледот незаборавен....Во пазувите на небесната ни прекрасна широчина, зајдисонце ко јајце на око, а облаците како проурдено млеко....Голачко...

 

Заместителната вредност на ќебапите не е позната од причини што таа варира од голем плус кон огромен минус...Во џебовите на сите рамнодушни трошачи на оскудниот денар во потрага по добриот залак. А богами и голтка.

За да се доживее оваа авантура наречена Голачки фолклорни средби треба да се биде присутен, херој по сваќање и откачено расположен....Овие карактеристики молтипликативно растат во вид на геометриска прогресија за време на ноќното бдеење 7-ми спроти 8-ми Август на Голак....Ова важи за херојството по сваќање и откачено расположение....За присутноста растот не важи...Бидејки после ГФС 2013 приситноста беше отсутна кај сите што биле присутни, и "закачиле" барем дел од еуфоријата оваа вечер.

Наредниот ден утрото мир и тишина е карактеристична за Делчево и регионот....Луѓето спијат и сонуваат за импресиите на Голачките фолклорни средби....

До наредната година, Ви пожелуваме што повеќе тренинг и кондиција...Преживувањето и спортот на 7-ми август е напорна дисциплина на Голак...

   

Целата галерија од настанот може да се прегледа на нашата фан страна на фејсбук или на нашиот галериски дел.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Локални актуелности - Култура

Последни актуелни вести

Број на посети:1150Рејтинг:0Категорија:Култура
pretstavata-shumi-vo-delcevo Во петок 16.09.2016 година со почеток во 19.00 часот во кино салата во Делчево се одржа претставата "Шуми" по текст на рускиот писател Александар Николаевиќ Островски, во режија на Драгана Таневска.   Оваа...
Објавено на 17 Септември 2016, 08.57 часот.
Број на посети:1950Рејтинг:5Категорија:Религија
delcevo-vodici-2016 Делчево како општина на крајниот исток од Република Македонија на најдостоинтвен начин го одбележа денот на светото Богојавление-Водици. Граѓаните во Делчево масовно уште во раните утрински часови ги посетуваа црквите во...
Објавено на 19 Јануари 2016, 13.56 часот.
Број на посети:1757Рејтинг:0Категорија:Религија
najava-bogojavlenie-2016 Се е подготвено за овогодинешното одбележување на празникот Свето Богојавление-Водици во Делчево. Традиционално како и секоја година, и оваа 2016 година Светиот крст ќе се фрла во водите на река Брегалница од мостот во...
Објавено на 18 Јануари 2016, 11.40 часот.
Број на посети:2311Рејтинг:5Категорија:Институции
izgradba-na-kanalizacija-vo-selo-virce Деновиве во село Вирче може да се забележи некоја чудна раздвиженост помеѓу жителите на селото. Љубопитни, стрпливи и длабоки погледи на сите страни, делење на мислења, сугестии, по некоја расправија, дофрлање на...
Објавено на 10 Ноември 2015, 17.27 часот.
Број на посети:1176Рејтинг:5Категорија:Култура
najava-filmski-maraton-2015 -"Ставете ги на пауза турските серии и повелете релаксирајте се наредната недела во кино салата во Делчево." Вака гласи поканата на Центарот за култура Н.Ј.Вапцаров во Делчево кои во кино салата во Делчево организираат...
Објавено на 09 Ноември 2015, 21.14 часот.

Поврзани статии

Број на посети:1699Рејтинг:5Категорија:Култура
makedonski-genocid-vo-delcevo Повторно "Крвопролевање".... "Неспокојно дејство".... "Прогонетата македонска мајка"... "Геноцид".......
Објавено на 15 Јуни 2015, 19.18 часот.
Број на посети:1395Рејтинг:5Категорија:Култура
nastap-n-j-vapcarov-24-ti-maj-2014 По повод одбележувањето на 24-ти Мај-Денот на Св.Кирил и Методиј на централниот настан за прославување...
Објавено на 24 Мај 2014, 22.13 часот.
Број на посети:794Рејтинг:0Категорија:Институции
izlozba-karikatura-kamenica-1 Во понеделник 25.11.2013 година со почеток во 18.00 часот во Културно информативниот центар "Романса"...
Објавено на 25 Ноември 2013, 19.14 часот.
Број на посети:690Рејтинг:0Категорија:Институции
izlozba-karikatura-kamenica Во понеделник 25.11.2013 година со почеток во 18.00 часот во просториите на културниот дом во...
Објавено на 25 Ноември 2013, 11.45 часот.
Број на посети:1152Рејтинг:0Категорија:Култура
promocija-na-tvoreshtvoto-na-stojan-tarapuza Во понеделник 11.11.2013 година во Домот на Културата во Кочани се одржа промоција на трите тома...
Објавено на 12 Ноември 2013, 18.41 часот.
Број на посети:969Рејтинг:0Категорија:Култура
izlozba-karikaturi-kocani-2013  Започнувајки од 11.11.2013 година репрезентативна листа од 40 карикатури кои беа во конкуренција...
Објавено на 12 Ноември 2013, 06.57 часот.
Број на посети:2084Рејтинг:5Категорија:Култура
nastap-kopacka-mnt-skopje-video Забележетe како со грмнувањето на тапаните публиката се раздвижува нанапред кон сцената...Се палат...
Објавено на 30 Октомври 2013, 06.27 часот.
Број на посети:1246Рејтинг:0Категорија:Култура
kopackata-vo-mnt-2013 Ако убавината се мери со воздишките, извиците на воодушевување и громогласноста на аплаузот тогаш во...
Објавено на 27 Октомври 2013, 09.38 часот.
Број на посети:832Рејтинг:0Категорија:Култура
thepianoguys  КУНГ ФУ ! Име на боречка вештина ставена во име на песна. Зошто? Епа погледајте го следното...
Објавено на 20 Октомври 2013, 08.01 часот.
Број на посети:1249Рејтинг:3Категорија:Култура
pijanecko-maleshevska-svadba Ех, свадба, свадба....И тоа не било каква... ПИЈАНЕЧКО-МАЛЕШЕВСКА СВАДБА... А свадбарите....Свадбарски...
Објавено на 31 Август 2013, 19.03 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#