facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Култура


Во организација на ИЦТМ Национален комитет на Република Македонија со подршка на Министерството за култура на РМ и Националната комисија на УНЕСКО а по по повод одбележување на 10 годишнината од донесувањето на Конвенцијата за нематеријално културно наследство на УНЕСКО, во петок 25.10.2013 година на големата сцена во Националната установа Македонски народен театар ке се одржи Концерт за претставување на елементи од изведувачките уметности на нематеријалното културно наследство на земјите во регионот на Југоисточна Европа кои имаат впишано свои нематеријални културни добра на листата на УНЕСКО.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Локални актуелности - Култура

 

TPG resize

КУНГ ФУ !

Име на боречка вештина ставена во име на песна. Зошто? Епа погледајте го следното видео и ке ви стане јасно.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Локални актуелности - Култура

Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 

mile 2Прва награда на фестивалот "Шабачка чивијада 2013" за нашиот Миле Ѓорѓијоски, беше епилогот кој што позитивно одекна во македонската афористичарска јавност. Во особено силна конкуренција на околу 100-тина автори од цел свет Миле Ѓорѓијоски ја освои најпрестижната награда на овој фестивал на афоризмот и сатирата кој од година во година го подобрува веќе високото реноме во светот на авторската сатира и афористика како и долгогодишната традиција на постоење и креативна работа во рамки на самиот фестивал. Оваа награда за самиот Миле Ѓорѓијоски претставува пред се престиж помеѓу авторските кругови на Балканот но и во светски рамки, како и дополнителна обврска и мотив за уште поголеми заложби за развој, надградба и авторски креации во иднина, за самиот автор.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Локални актуелности - Култура

Ниво на корисникот: / 2
НајлошоНајдобро 

Ех, свадба, свадба....И тоа не било каква... ПИЈАНЕЧКО-МАЛЕШЕВСКА СВАДБА... А свадбарите....Свадбарски настроени.... Па,Па,Па... Штом е од Господа, благословено нека е.... Честито на младоженците.... Незаборавно чувство, духот на минатото и сегашноста... се на едно место....Во Делчево, под Голак, покрај Брегалница, во друштво на Пресвета Богородица, и целиот народ делчевски.... Зурли, тапани, труби, милозвучно ќемене и широк пијанечки глас на припев за вечност.... А ракијата, весело настроена...сливова препечена, по наш рецепт.... не толку лута...60 и некој степен.... Е кумашине-кумашине... Еве ти го поклонот...коритото...Да се знае кога е Мара кумувала со лимено корито...

 

Делата наши денеска, долго ке одѕвонуваат во иднината, со аманетот на минатото...

Целата галерија од настанот проследете ја тука.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Локални актуелности - Култура

Повеќе Артикли...

Страница 3 од 10

3

Последни актуелни вести

Број на посети:1147Рејтинг:0Категорија:Култура
pretstavata-shumi-vo-delcevo Во петок 16.09.2016 година со почеток во 19.00 часот во кино салата во Делчево се одржа претставата "Шуми" по текст на рускиот писател Александар Николаевиќ Островски, во режија на Драгана Таневска.   Оваа...
Објавено на 17 Септември 2016, 08.57 часот.
Број на посети:1949Рејтинг:5Категорија:Религија
delcevo-vodici-2016 Делчево како општина на крајниот исток од Република Македонија на најдостоинтвен начин го одбележа денот на светото Богојавление-Водици. Граѓаните во Делчево масовно уште во раните утрински часови ги посетуваа црквите во...
Објавено на 19 Јануари 2016, 13.56 часот.
Број на посети:1757Рејтинг:0Категорија:Религија
najava-bogojavlenie-2016 Се е подготвено за овогодинешното одбележување на празникот Свето Богојавление-Водици во Делчево. Традиционално како и секоја година, и оваа 2016 година Светиот крст ќе се фрла во водите на река Брегалница од мостот во...
Објавено на 18 Јануари 2016, 11.40 часот.
Број на посети:2311Рејтинг:5Категорија:Институции
izgradba-na-kanalizacija-vo-selo-virce Деновиве во село Вирче може да се забележи некоја чудна раздвиженост помеѓу жителите на селото. Љубопитни, стрпливи и длабоки погледи на сите страни, делење на мислења, сугестии, по некоја расправија, дофрлање на...
Објавено на 10 Ноември 2015, 17.27 часот.
Број на посети:1176Рејтинг:5Категорија:Култура
najava-filmski-maraton-2015 -"Ставете ги на пауза турските серии и повелете релаксирајте се наредната недела во кино салата во Делчево." Вака гласи поканата на Центарот за култура Н.Ј.Вапцаров во Делчево кои во кино салата во Делчево организираат...
Објавено на 09 Ноември 2015, 21.14 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#