facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Култура

Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 

 Во издание на ЗФГ КОПАЧКА с.Драмче, Делчево публикуван е новиот каталог на фолклорната група Копачка од село Драмче, општина Делчево за активностите на групата за 2012 година. Изданието е на вкупно 20 страни на кои се содржани информации за настапите и позначајните активности на овој репрезент на Пијанечкиот фолклор во светски рамки. Главен уредник на каталогот е г-ѓа Перса Стојановска, стручен соработник- Димитар Узунски, комјутерска обработка и дизајн-Кирчо Анастасов, Лектор-Снежана Трајкова, Превод-Елена Христовска. Изданието е печатено во печатницата Европа 92 на колор хартија во 700 примероци.

Овој каталог е издаден во рамки на проектните активности на оваа граѓанска организација, како дел од проектот кој здружението го реализираше во 2012 година. Проектот како и изданието финансиски се подржани од страна на Министерството за култура на Република Македонија во рамки на годишната програма за 2012 година.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Локални актуелности - Култура

Во четврток 11.04.2013 година во просториите на ООУ Ванчо Прќе ке се одржи годишното собрание на ЗФГ КОПАЧКА с.Драмче, Делчево. Ова ке биде почеток на 3 година по ред егзистирање на оваа граѓанска организација како правен субјект, но и 65 години активна работа како фолклорна група која во светски рамки го има афирмирано македонскиот и пијанечкиот фолклор.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Локални актуелности - Култура

Изведбата на Ситното и Копачката од страна на фолклорната група Копачка од село Драмче, на карневалот Ратевски бамбурци 2013 година во село Ратево.

Уживајте.

 

Видео снимката е превземена од Youtube каналот на општина Делчево.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Локални актуелности - Култура

Дали сте знаеле дека  на патот што води кон село Ратево има само десна лента, без лента за враќање назад? И тоа за чудо левата лента ја снемува токму за време на траење на карневалот "Ратeвски бамбурци" секоја година во исто време. Токму во тие 7-8 часови првиот ден после Јованден, селото Ратево станува "преврвјалиште", за разно разни креатури и фигури. Не! ова не се восочни фигури...ниту пак шаховски....Овие се прилично живи и пред се застрашувачки...Некои од нив изгледаат дури како да излегле од самиот пекол...Море од подрумот на пеколот.... Дали во подрумот на пеколот чуваат компот? Ако одговорот е да, сигурно компотот е направен од ферментирана беровска слива со боја на лути пиперки.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Локални актуелности - Култура

Повеќе Артикли...

Страница 7 од 10

7

Последни актуелни вести

Број на посети:1148Рејтинг:0Категорија:Култура
pretstavata-shumi-vo-delcevo Во петок 16.09.2016 година со почеток во 19.00 часот во кино салата во Делчево се одржа претставата "Шуми" по текст на рускиот писател Александар Николаевиќ Островски, во режија на Драгана Таневска.   Оваа...
Објавено на 17 Септември 2016, 08.57 часот.
Број на посети:1949Рејтинг:5Категорија:Религија
delcevo-vodici-2016 Делчево како општина на крајниот исток од Република Македонија на најдостоинтвен начин го одбележа денот на светото Богојавление-Водици. Граѓаните во Делчево масовно уште во раните утрински часови ги посетуваа црквите во...
Објавено на 19 Јануари 2016, 13.56 часот.
Број на посети:1757Рејтинг:0Категорија:Религија
najava-bogojavlenie-2016 Се е подготвено за овогодинешното одбележување на празникот Свето Богојавление-Водици во Делчево. Традиционално како и секоја година, и оваа 2016 година Светиот крст ќе се фрла во водите на река Брегалница од мостот во...
Објавено на 18 Јануари 2016, 11.40 часот.
Број на посети:2311Рејтинг:5Категорија:Институции
izgradba-na-kanalizacija-vo-selo-virce Деновиве во село Вирче може да се забележи некоја чудна раздвиженост помеѓу жителите на селото. Љубопитни, стрпливи и длабоки погледи на сите страни, делење на мислења, сугестии, по некоја расправија, дофрлање на...
Објавено на 10 Ноември 2015, 17.27 часот.
Број на посети:1176Рејтинг:5Категорија:Култура
najava-filmski-maraton-2015 -"Ставете ги на пауза турските серии и повелете релаксирајте се наредната недела во кино салата во Делчево." Вака гласи поканата на Центарот за култура Н.Ј.Вапцаров во Делчево кои во кино салата во Делчево организираат...
Објавено на 09 Ноември 2015, 21.14 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#