facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

Како увертира на централниот настан на манифестацијата “Пијанечки денови на сливата 2014” во петок 26-ти септември со почеток во 19.30 часот во фоајето на Спомен домот АСНОМ, ќе се одржи третиот интернационален фестивал на карикатура и афоризам “Пијанец 2014” во организација на Општина Делчево. Во рамки на овој фестивал претходно беше објавен меѓународен конкурс за карикатура и афоризам на кој зедоа учество над 80 автори од цел свет.

Првата награда (Златна плакета) за карикатура ја освои Каи Веидонг од Кина, второто место му припадна на Владимир Казањевски од Украина и Бронзената плакета му припадна на Али Ронагијан од Иран.

Златната плакета за афоризми ја освои великанот на македонската сатира и афористика Васил Толевски, Второто место му припадна на српскиот афористичар Братислав Костадинов, додека бронзената плакета беше доделена на Веселин Ѕидаров од Бигарија.

Жирито во состав

ØАлександар Чотриќ-Р.Србија (Претседател на Жири комисија)

ØЈордан Ѓорчев-Македонија

ØМиле Ѓорѓијоски-Македонија

ØБлаже Докуле-Македонија

ØВанчо Полазарески-Македонија

ØКирчо Анастасов-Македонија (Претставник од Општина Делчево)

додели и специјални пофалници за карикатури и афоризам на следните автори:

Афоризми:

Шифра: Жељаница-Вељко Рајковиќ-Црна Гора

Шифра: Озирис из предграџа-Живко Продановиќ-

Шифра: Цигла боја на зелено-Ленче Стоименова-Кочани, Р.Македонија

Шифра: Бачко Петрово Село-Нинус Несторовиќ-Парачин, Р.Србија

Карикатура:

Јовчо Савов-Р.Бугарија

Мехди Азизи (Mehdi Azizi)-Иран

Лук Дешимејкер (Luc Descheemaeker)- Белгија

Иваило Цветков-Р.Бугарија

Саша Димитријевиќ-Р.Србија

Сантијаго Корнехо (Santiago Cornejo)-Аргентина

Исто така како дел од фестивалот и оваа година Општина Делчево и Градоначалникот Шехтански доделува награда за трајни вредности и посебен придонес за развојот и афирмацијата на македонската карикатура и сатира.

Овогодинешни лауреати на фестивалот се: Карикатуристот Миро Георгиевски и авторот-сатиричар  Иван Карадак.

Како дело од конкурсот свои признанија додели и НУЦК “Никола Јонков Вапцаров ” од Делчево на сл. автори:

•             Карикатура:

Кети Радевска

Зденко Пухин

•             Афоризми:

Шифра: Вештачка Интелегенција-Деана Сеиловиќ

Шифра: ЕКО ЕКОЛОГ -Екрем Мациќ

На фестивалот во петокот вечерта свое учество ќе земат повеќе афирмирани и признати афористичари и карикатуристи, а воедно на наградените од конкурсот ќе им бидат доделени и наградите од страна на Градоначалникот Дарко Шехтански и Претседателот на Советот на Општина Делчево,  Драган Христов.

Фотографиите во оваа статија се превземени од минатогодишниот настан. Целокупната галерија од настанот е достапна во нашата онлајн галерија тука  или на нашата фејсбук страница тука.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Регионални актуелности - Култура

Поврзани статии

Број на посети:1699Рејтинг:5Категорија:Култура
makedonski-genocid-vo-delcevo Повторно "Крвопролевање".... "Неспокојно дејство".... "Прогонетата македонска мајка"... "Геноцид".......
Објавено на 15 Јуни 2015, 19.18 часот.
Број на посети:1395Рејтинг:5Категорија:Култура
nastap-n-j-vapcarov-24-ti-maj-2014 По повод одбележувањето на 24-ти Мај-Денот на Св.Кирил и Методиј на централниот настан за прославување...
Објавено на 24 Мај 2014, 22.13 часот.
Број на посети:794Рејтинг:0Категорија:Институции
izlozba-karikatura-kamenica-1 Во понеделник 25.11.2013 година со почеток во 18.00 часот во Културно информативниот центар "Романса"...
Објавено на 25 Ноември 2013, 19.14 часот.
Број на посети:690Рејтинг:0Категорија:Институции
izlozba-karikatura-kamenica Во понеделник 25.11.2013 година со почеток во 18.00 часот во просториите на културниот дом во...
Објавено на 25 Ноември 2013, 11.45 часот.
Број на посети:1152Рејтинг:0Категорија:Култура
promocija-na-tvoreshtvoto-na-stojan-tarapuza Во понеделник 11.11.2013 година во Домот на Културата во Кочани се одржа промоција на трите тома...
Објавено на 12 Ноември 2013, 18.41 часот.
Број на посети:968Рејтинг:0Категорија:Култура
izlozba-karikaturi-kocani-2013  Започнувајки од 11.11.2013 година репрезентативна листа од 40 карикатури кои беа во конкуренција...
Објавено на 12 Ноември 2013, 06.57 часот.
Број на посети:2084Рејтинг:5Категорија:Култура
nastap-kopacka-mnt-skopje-video Забележетe како со грмнувањето на тапаните публиката се раздвижува нанапред кон сцената...Се палат...
Објавено на 30 Октомври 2013, 06.27 часот.
Број на посети:1246Рејтинг:0Категорија:Култура
kopackata-vo-mnt-2013 Ако убавината се мери со воздишките, извиците на воодушевување и громогласноста на аплаузот тогаш во...
Објавено на 27 Октомври 2013, 09.38 часот.
Број на посети:831Рејтинг:0Категорија:Култура
thepianoguys  КУНГ ФУ ! Име на боречка вештина ставена во име на песна. Зошто? Епа погледајте го следното...
Објавено на 20 Октомври 2013, 08.01 часот.
Број на посети:1720Рејтинг:5Категорија:Институции
pijanecki-denovi-na-slivata-2013-epilog  Деновиве Делчево беше актуелно со случувањата околу манифестацијата "Пијанечки денови на...
Објавено на 21 Септември 2013, 15.01 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#