facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

IMG 4222_resize

Во понеделник 09.12.2013 година со почеток во 14.30 часот се одржа Форум со работодавачи од општина Делчево на кој учество зеде и Министерот за финансии и Вицепремиер во Владата на Република Македонија Зоран Ставревски, заедно со Директорот на царинската управа на Република Македонија Ванчо Каргов и вработени во Управата за јавни приходи на Република Македонија. Домаќин на средбата беше Градоначалникот на Општиина Делчево Дарко Шехтански.

 IMG 4210_resize

Форумот го започна Градоначалникот Шехтански кој на присутните им посака добредојде и ја изрази сопствената подготвеност за продлабочување на соработката со претставниците на Бизнис секторот во Делчево и во иднина.

Министерот за финансии и Вицепремиер во Владата на Република Македонија Зоран Ставревски на почетокот од своето излагање накратко се осврна на досегашните мерки и напори на Владата на РМ и Министерството за финансии во насока за подобрување на бизнис климата, како и во делот на справување на економијата во земјава во целост со негативните ефекти од страна на Светската економска криза и Европската должничка криза кои имаа голем удел во општата бизнис клима во државата па и во Делчево.

Во продолжение Вицепремиерот се осврна кон проекциите на Буџетот на Владата на РМ за наредниот период во краткорочни рамки особено за наредната 2014 година, за кога е предвиден своевиден голем бран на инвестиции во рехабилитацијата на сообраќајници од сите категории по значење и функционалности. Исто така Вицепремиерот Ставревски ја изрази сопствената подготвеност за директна соработка и подршка на работата на Општина Делчево и Градоначалникот Шехтански, во процесирањето на повеќе значајни капитални инвестиции за овозможување на поблагопријатна бизнис клима за самите работодавачи во Делчево, како и потенцијалните инвеститории кои ке покажат интерес за инвестирање во погони на територијата во општина Делчево.

По излагањето на Вицепремиерот, беше отворена широка дискусија од страна на учесниците во форумот, при што беа истакнати повеќе суштински карактеристики и предизвици со кои се соочуваат работодавачите во делокругот на нивната работа.

IMG 4220_resize

Од страна на работодавачите беа посочени повеќе забелешки, предлози и сугестии во однос на овозможување на подобри услови за нивно поефикасно работење. Поголем дел од работодавачите како проблем го посочија недостигот на квалификувана работна сила во рамки на нивните компании, поради евидентниот тренд на сезонска и подолгорочна емиграција на младите високообразовани кадри во други регионални центри во државата, во Скопје како и во странство. Во таа насока Вицепремиерот Ставревски ги охрабри работодавачите дека само со промовирање на позитивни економски трендови на зголемување на платите за вработените може да се дојде до квалитетна работна сила, која своја егзистенцијалност и задоволување на личните животни потреби може да ги оствари во локалните компании. Исто така од страна на работодавачите  беше отворено прашање за помош од Владата на РМ при изнаоѓање на нови партнери и воспоставување на првични контакти со компаниите од Делчево кои се извозно ориентирани. Вицепремиерот Ставревски во оваа насока посочи на контакти со повеќе амбасадори во странски замји во кои потенцијално постои големи можности за воспоставување на нови пазарни релации со фирмите од Македонија (Делчево), и истовремено користење на можноста за промоција и комуникација на македонските бизнисмени преку саемските штандови кои се организираат во странските земји.

По двочасовната исцрна дискусија состанокот беше затворен со отворена можност за соработка меѓу учесниците на форумот и обезбедување на сите релевантни информации и подршка во рамки на политиките на Владата на Република Македонија, за економски развој на македонските компании.

Фотографиите се превземени од фејсбук профилот на Градоначалникот на Општина Делчево Дарко Шехтански.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Локални актуелности - Институции

Последни актуелни вести

Број на посети:971Рејтинг:0Категорија:Култура
pretstavata-shumi-vo-delcevo Во петок 16.09.2016 година со почеток во 19.00 часот во кино салата во Делчево се одржа претставата "Шуми" по текст на рускиот писател Александар Николаевиќ Островски, во режија на Драгана Таневска.   Оваа...
Објавено на 17 Септември 2016, 08.57 часот.
Број на посети:1803Рејтинг:5Категорија:Религија
delcevo-vodici-2016 Делчево како општина на крајниот исток од Република Македонија на најдостоинтвен начин го одбележа денот на светото Богојавление-Водици. Граѓаните во Делчево масовно уште во раните утрински часови ги посетуваа црквите во...
Објавено на 19 Јануари 2016, 13.56 часот.
Број на посети:1617Рејтинг:0Категорија:Религија
najava-bogojavlenie-2016 Се е подготвено за овогодинешното одбележување на празникот Свето Богојавление-Водици во Делчево. Традиционално како и секоја година, и оваа 2016 година Светиот крст ќе се фрла во водите на река Брегалница од мостот во...
Објавено на 18 Јануари 2016, 11.40 часот.
Број на посети:2179Рејтинг:5Категорија:Институции
izgradba-na-kanalizacija-vo-selo-virce Деновиве во село Вирче може да се забележи некоја чудна раздвиженост помеѓу жителите на селото. Љубопитни, стрпливи и длабоки погледи на сите страни, делење на мислења, сугестии, по некоја расправија, дофрлање на...
Објавено на 10 Ноември 2015, 17.27 часот.
Број на посети:1045Рејтинг:5Категорија:Култура
najava-filmski-maraton-2015 -"Ставете ги на пауза турските серии и повелете релаксирајте се наредната недела во кино салата во Делчево." Вака гласи поканата на Центарот за култура Н.Ј.Вапцаров во Делчево кои во кино салата во Делчево организираат...
Објавено на 09 Ноември 2015, 21.14 часот.

Поврзани статии

Број на посети:2798Рејтинг:5Категорија:Религија
osvetena-crkvata-sv-kliment-ohridski Денеска од страна на Неговото Високо Преосвештенство, Митрополитот Брегалнички Господин Илиарион беше...
Објавено на 18 Јули 2015, 08.44 часот.
Број на посети:1244Рејтинг:4Категорија:Религија
vodici-2015 Со свечен празничен дух, со најголеми почести и празнична атмосфера денеска во Делчево беше одбележан...
Објавено на 19 Јануари 2015, 15.22 часот.
Број на посети:2035Рејтинг:0Категорија:Спорт и рекреација
vikend-shema-na-golak-2014  Преку Голачките фолклорни средби, големиот општо-народен собор кај црквата Св.Пантелејмон на...
Објавено на 11 Август 2014, 15.03 часот.
Број на посети:1286Рејтинг:0Категорија:Институции
obrakjanje-darko-sehtanski-24-ti-maj-2014 Во рамки на денешната свечена седница на Советот на Општина Делчево градоначалникот на Општина Делчево...
Објавено на 24 Мај 2014, 17.41 часот.
Број на посети:1541Рејтинг:1Категорија:Институции
asfaltiranje-n-j-vapcarov-1 Денеска започна асфалтирањето на улицата Никола Јонков Вапцаров во централното градско подрачје во...
Објавено на 12 Мај 2014, 18.53 часот.
Број на посети:1322Рејтинг:0Категорија:Институции
opshtina-delcevo-zapocna-so-gradezna-sezona Со започнување на изградбата на три улици во село Ѕвегор, во Делчево рано започна градежната сезона за...
Објавено на 22 Јануари 2014, 14.20 часот.
Број на посети:1612Рејтинг:0Категорија:Забава
momentot-na-vistinata Викендов една од дискотеките во Делчево имаше невообичаена можност да биде епицентар на разигрување на...
Објавено на 08 Јануари 2014, 22.03 часот.
Број на посети:866Рејтинг:0Категорија:Соопштенија
delcevo-vo-2014-so-srekja-i-berikjet Синоќа се роди првото бебе во општина Делчево за 2014 година. Првороденото детенце во семејството...
Објавено на 08 Јануари 2014, 20.54 часот.
Број на посети:786Рејтинг:0Категорија:Институции
rekonstrukcija-na-glaven-reonski-vodovod-milkovo-brdo Откако претходно беше најавено, општина Делчево започна со инвестиции во реконструкцијата на...
Објавено на 16 Декември 2013, 17.10 часот.
Број на посети:1018Рејтинг:0Категорија:Институции
stipendii-opstina-delcevo-1-2013 Со одлука на Советот на Општина Делчево, донесена на претходната седница со подршка на сите советници,...
Објавено на 07 Декември 2013, 15.28 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#