facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

saso-ristovski-1

2-ри Август "Илинден"  како еден од најголемите македонски празници  и стожери на македонскта историја, во Делчево годинава ке биде прославен со голем број на манифестации и активности.

 Од страна на Општина Делчево и градоначалникот Горан Малешевски  под мотото "Во чест и слава на Илинден" најавено е достојно одбележување на 109 годишнината од кревањето на Илинденското востание, како и 68 годишнината од одржувањето на Првото заседание на АСНОМ во манастирот Прохор Пчински, со повеќе настани обединети во една целосна програма.

Aneta

За среда 01.08.2012 година со почеток во 21.00 часот најавен е културен настан под името "Ноќ на македонски приказни и песни" во изведба на актерот Сашо Ристовски и атрактивната фолк пеачка Анета Наковска во придружба на етно бенд, Настанот ке се одржи на летната сцена пред Спомен домот АСНОМ.

На самиот ден 2-ри Август "Илинден" со почеток во 10.00 часот предвидено е полагање на свежо цвеќе и читање на пригодни реферати за двата илиндени на споменикот на патронот на Делчево, големиот револуционер Гоце Делчев и споменикот на паднатите борци во центарот на градот каде ке биде изведена кратка културно-уметничка програма.

Оваа година општина Делчево Илинденските празнувања ги рализира во рамки на манифестацијата и програмата за одбележување на јубилејот 100 години од доделувањето на тогашното Царево село статус на градска управа.

Од страна на НУЦК Никола Јонков Вапцаров од Делчево а во соработка со Месната заедница на село Ѕвегор ке се одржи прослава во дворот на манастирот Свети Илија во атарот на ова село, за што е најавена богата културно уметничка програма. Прославата ке започне во 13.00 часот на 2-ри Август, кога е и собор на овој манастир каде се служи и свечен курбан ручек.

PlakatUMS

Исто така и младинската организација УМС на ВМРО ДПМНЕ од општинскиот комитет од Делчево организира голема и незаборавна забава за сите членови и симпатизери како и сите останати заинтересирани граѓании во дискотека Инсомнија во Делчево, во среда 01.08.2012 година со почеток во 21.00 часот, со што оваа најголема политичка организација на млади во Делчево активно се вклучува во достојното одбележување на овој празник. На забавата најавено е гостување на бендот "Скандал состав" (музичкиот состав од ток шоуто "Опуштено со Тони и Део" кое се емитуваше на Сител програмата).

Од страна на ОК на ВМРО ДПМНЕ од Делчево на 2-ри Август за сите заинтересирани граѓани на општината се организира и бесплатен превоз до локалитетот Пелинце каде ке се одржи една од централните манифестации на национално ниво за одбележување на празникот. Тргнувањето за сите заинтересирани е во 06.00 часот од пред Спомен домот АСНОМ во Делчево

Со ова мноштво на настани општина Делчево на достоен начин го одбележува овој светол датум за македонскиот народ, кој ке остане да сведочи за идните генерации, за корените и создавањето на современата македонска држава.

Во продолжение ви пренесуваме видео снимка на дел од минатогодишната програма кај манастирот Св.Илија во село Ѕвегор.

 
 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Локални актуелности - Институции

Последни актуелни вести

Број на посети:971Рејтинг:0Категорија:Култура
pretstavata-shumi-vo-delcevo Во петок 16.09.2016 година со почеток во 19.00 часот во кино салата во Делчево се одржа претставата "Шуми" по текст на рускиот писател Александар Николаевиќ Островски, во режија на Драгана Таневска.   Оваа...
Објавено на 17 Септември 2016, 08.57 часот.
Број на посети:1803Рејтинг:5Категорија:Религија
delcevo-vodici-2016 Делчево како општина на крајниот исток од Република Македонија на најдостоинтвен начин го одбележа денот на светото Богојавление-Водици. Граѓаните во Делчево масовно уште во раните утрински часови ги посетуваа црквите во...
Објавено на 19 Јануари 2016, 13.56 часот.
Број на посети:1617Рејтинг:0Категорија:Религија
najava-bogojavlenie-2016 Се е подготвено за овогодинешното одбележување на празникот Свето Богојавление-Водици во Делчево. Традиционално како и секоја година, и оваа 2016 година Светиот крст ќе се фрла во водите на река Брегалница од мостот во...
Објавено на 18 Јануари 2016, 11.40 часот.
Број на посети:2179Рејтинг:5Категорија:Институции
izgradba-na-kanalizacija-vo-selo-virce Деновиве во село Вирче може да се забележи некоја чудна раздвиженост помеѓу жителите на селото. Љубопитни, стрпливи и длабоки погледи на сите страни, делење на мислења, сугестии, по некоја расправија, дофрлање на...
Објавено на 10 Ноември 2015, 17.27 часот.
Број на посети:1045Рејтинг:5Категорија:Култура
najava-filmski-maraton-2015 -"Ставете ги на пауза турските серии и повелете релаксирајте се наредната недела во кино салата во Делчево." Вака гласи поканата на Центарот за култура Н.Ј.Вапцаров во Делчево кои во кино салата во Делчево организираат...
Објавено на 09 Ноември 2015, 21.14 часот.

Поврзани статии

Број на посети:1843Рејтинг:5Категорија:Институции
kej-na-bregalnica-regulacija-juni-2015 Деновиве можат да се забележат интензивни градежни активности во коритото на реката Брегалница во...
Објавено на 02 Јули 2015, 17.00 часот.
Број на посети:1118Рејтинг:0Категорија:Институции
stimuliranje-investicii-vo-delcevo Премиерот Никола Груевски во својот говор на 24-та годишна конференција на Унијата на млади сили на...
Објавено на 28 Јуни 2015, 17.34 часот.
Број на посети:1553Рејтинг:5Категорија:Култура
makedonski-genocid-vo-delcevo Повторно "Крвопролевање".... "Неспокојно дејство".... "Прогонетата македонска мајка"... "Геноцид".......
Објавено на 15 Јуни 2015, 19.18 часот.
Број на посети:1612Рејтинг:0Категорија:Институции
praznuvanje-ilinden-2014 Како што доликува на големиот национален празник "2-ри Август"-денот на кревањето на Илинденското...
Објавено на 02 Август 2014, 18.13 часот.
Број на посети:1344Рејтинг:5Категорија:Култура
nastap-n-j-vapcarov-24-ti-maj-2014 По повод одбележувањето на 24-ти Мај-Денот на Св.Кирил и Методиј на централниот настан за прославување...
Објавено на 24 Мај 2014, 22.13 часот.
Број на посети:1286Рејтинг:0Категорија:Институции
obrakjanje-darko-sehtanski-24-ti-maj-2014 Во рамки на денешната свечена седница на Советот на Општина Делчево градоначалникот на Општина Делчево...
Објавено на 24 Мај 2014, 17.41 часот.
Број на посети:662Рејтинг:0Категорија:Институции
delcevo-so-pietet-go-odbeleza-24-ti-maj-2014 Денеска во Делчево на убав и достоинствен начин се одбележа денот на Св.Кирил и Методиј-просветители и...
Објавено на 24 Мај 2014, 16.35 часот.
Број на посети:1113Рејтинг:5Категорија:Институции
najava-proslava-kiril-i-metodij-2014 Утрешниот ден 24 Мај лето Господово 2014 е светол ден за делчевчани како и за сите словенски народи...
Објавено на 23 Мај 2014, 18.20 часот.
Број на посети:692Рејтинг:0Категорија:Институции
asfalt-n-j-vapcarov Деновиве заврши асфалтирањето на улицата Никола Јонков Вапцаров во Делчево.  Станува збор за...
Објавено на 21 Мај 2014, 19.53 часот.
Број на посети:1541Рејтинг:1Категорија:Институции
asfaltiranje-n-j-vapcarov-1 Денеска започна асфалтирањето на улицата Никола Јонков Вапцаров во централното градско подрачје во...
Објавено на 12 Мај 2014, 18.53 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#