facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 

stari lica

Во рамки на програмата "Општинско корисна работа" која што Општина Делчево ја спроведува во соработка со Министерството за труд и социјална политика при Владата на Република Македонија и Агенцијата за вработување на РМ, општинската администрација објави оглас за работно ангажирање на 6 (шест) евидентирани невработени лица, кои се заинтересирани да се вклучат во проектот именуван како "Грижа за стари лица".

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Локални актуелности - Институции

 smesno logo

                              ПРОЛОГ: Понекогаш политиката има сила и да не насмее...Особено вака изнесениот став е "симпатичен" кога смешките произлегуваат од новопечени политичари, кои штом слушнат политика и веднаш "полетуваат кон височините"...

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Локални актуелности - Институции

IMG 2089_resize

Празни столчиња на опозицијата на денешната седница на Советот на Општина Делчево.Ова е сликата која што делува поразително и непримерно со оглед дека улогата на советниците е да дискутираат и носат одлуки во рамки на советот, онака како што граѓаните ја истакнале својата волја.

-Дали советниците на СДСМ  од Делчево со својот бојкот на денешната седница на Советот на Општина Делчево предизвикуваат директна штета за интересите на општината и нејзините граѓани?

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Локални актуелности - Институции

Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 

 

Деновиве Делчево беше актуелно со случувањата околу манифестацијата "Пијанечки денови на сливата" која што за првпат се одржа оваа (2013) година низ повеќедневни активности и настани.

Програмата за целата манифестација беше следната:

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Локални актуелности - Институции

Во Општина Делчево на две локации беснеат два шумски пожари на планината Голак. Едниот од шумските пожари се појави на месноста Градиште под врвот на планината Голак на површина од околу 6-7 хектари шума. Дојавата за овој пожар до ТППЕ Делчево е направена утринава во 09.30 часот. Вториот пожар се појавил на локација кај месноста Валожанско маало  и досега според првичните неофицијални информации и процена на теренот изгореле околу 15 хектари површина. Овој пожарот е пријавен во ТППЕ Делчево во 09.55 часот.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Локални актуелности - Институции

Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 

Во еуфоријата за одбележување на 2-ри Август 2013 во село Ѕвегор, Градоначалникот на Општина Делчево г-дин Дарко Шехтански, придружуван од пратеникот во Собранието на Република Македонија од редовите на ВМРО ДПМНЕ и директорот на ЈПКД Брегалница од Делчево, присуствуваа на повеќето настани во селото во друштво на жителите кои што со пиетет го славеа овој празничен ден, што во ова село се празнува на највисоко ниво и со особена посветеност.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Локални актуелности - Институции

Ниво на корисникот: / 2
НајлошоНајдобро 

Денеска Градоначалникот Шехтански пред граѓаните на Делчево и целата македонска јавност даде отчет за сработеното во изминатите три месеци од неговиот мандат. На прес конференција во неговата матична партија Градоначалникот на едно место ги соопшти реализираните проекти чија што имплементација започна уште на самиот почеток на неговата работа како Градоначалник. Изминатиот период бевме сведоци на жестока и интензивна кампања на активности од страна на локалната самоуправа во Делчево, преку реализираните проекти кои што Градоначалникот ги изнесе во неговата прес конференција.

Изградени три локални патишта, започната реконструкцијата на патот за Голак, асфалтирање на две значајни улици во Милково брдо и во 1-ви реон, санација на главниот водоводен довод за градот кај село Тработивиште, почеток на изградба на спортски комплекс во дворот на ООУ Ванчо Прќе, продолжување на реконструкцијата на зградата на ова основно училиште, најава за реконструкција и доградба на детската градинка кај која просторните капацитети веќе одамна се исполнети, обезбедени сретства за довршување на колекторот на река Брегалница, интензивирање на активностите за основање на индустриската зона "Долни бавчи", подготвување на урбанистичка планска документација за Технолошко индустриската развојна зона (ТИРЗ) во Делчево, изработка на техничка документација за неколку капитални проекти (мост на река Брегалница, локален пат кон село Турија ), продолжување на проектот за доделување на 3000 денари за секое новороденче во Делчево, продолжување на доделувањето на стипендии на средношколците од СОУ ММ Брицо, и студентите на македонските универзитети како и во странство, доделување на наградни патувања за најдобрите матуранти од СОУ ММ Брицо во некои од европските метрополи и повеќе помали проекти.....

Ова е обемен список на активности и проекти кои што за еден вака краток период Градоначалникот Шехтански ги има реализирано заедно со Советот на Општина Делчево и општинската администрација, секако со подршката од Владата на Република Мекедонија преку ресорните министерства, што е апсолутно за секаква почит и поздравување, со оглед дека Буџетот на општина Делчево е под перманантна финансиска блокада со блокирана сметка врз основа на доспеани финансиски обврски повеќе години наназад.

Фотографијата е превземена од facebook страната на Градоначалникот Шехтански.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Локални актуелности - Институции

tirz

Градоначалникот на Општина Делчево г-дин Дарко Шехтански објави Oдлука за спроведување на стратегиска отцена за Планска програма за изработка на државна урбанистичка планска документација за технолошка индустриска развојна зона Делчево, место викано Милково брдо, катастарска општина Делчево.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Локални актуелности - Институции

Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 

Во востаничкото Разловци вчера повторно беше развеано знамето на Разловечкото востание од 1876 година. Во организација на општинската администрација на ЕЛС Делчево и Градоначалникот Шехтански Дарко, а во соработка со повеќе планинарски друштва, институции и други граѓански организации, во недала 19.05.2013 година центарот на село Разловци повторно беше под закрила на знамето на слободата, знамето на слободарскиот дух на Димитар Поп Георгиев Беровски и генерацијата негови современици кои први на ова парче македонска земја се осмелија да и кажат громогласно "НЕ" на репресијата на отоманската власт која 5 века се беше надвиснала над животите на сите македонци кои битисуваа на овие простори. И сето тоа како дел од манифестацијата за одбележување на 137 години од кревањето на Разловечкото востание....137 години непокор.....137 години копнеж за слобода и човечност.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Локални актуелности - Институции

Ниво на корисникот: / 3
НајлошоНајдобро 

 

Општинската администрација и Градоначалникот на Општина Длечево, Дарко Шехтански ја продолжуваат позитивната практика за продршка и промоција на успешните средношколци кои своето средно образование го поминуваат во Средното општинско училиште Методи Митевски Брицо од Делчево.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Повеќе...

Локални актуелности - Институции

Повеќе Артикли...

Страница 5 од 6

5

Последни актуелни вести

Број на посети:940Рејтинг:0Категорија:Култура
pretstavata-shumi-vo-delcevo Во петок 16.09.2016 година со почеток во 19.00 часот во кино салата во Делчево се одржа претставата "Шуми" по текст на рускиот писател Александар Николаевиќ Островски, во режија на Драгана Таневска.   Оваа...
Објавено на 17 Септември 2016, 08.57 часот.
Број на посети:1777Рејтинг:5Категорија:Религија
delcevo-vodici-2016 Делчево како општина на крајниот исток од Република Македонија на најдостоинтвен начин го одбележа денот на светото Богојавление-Водици. Граѓаните во Делчево масовно уште во раните утрински часови ги посетуваа црквите во...
Објавено на 19 Јануари 2016, 13.56 часот.
Број на посети:1591Рејтинг:0Категорија:Религија
najava-bogojavlenie-2016 Се е подготвено за овогодинешното одбележување на празникот Свето Богојавление-Водици во Делчево. Традиционално како и секоја година, и оваа 2016 година Светиот крст ќе се фрла во водите на река Брегалница од мостот во...
Објавено на 18 Јануари 2016, 11.40 часот.
Број на посети:2155Рејтинг:5Категорија:Институции
izgradba-na-kanalizacija-vo-selo-virce Деновиве во село Вирче може да се забележи некоја чудна раздвиженост помеѓу жителите на селото. Љубопитни, стрпливи и длабоки погледи на сите страни, делење на мислења, сугестии, по некоја расправија, дофрлање на...
Објавено на 10 Ноември 2015, 17.27 часот.
Број на посети:1022Рејтинг:5Категорија:Култура
najava-filmski-maraton-2015 -"Ставете ги на пауза турските серии и повелете релаксирајте се наредната недела во кино салата во Делчево." Вака гласи поканата на Центарот за култура Н.Ј.Вапцаров во Делчево кои во кино салата во Делчево организираат...
Објавено на 09 Ноември 2015, 21.14 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#