facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Ниво на корисникот: / 1
НајлошоНајдобро 

Во чест на одбележувањето на 8-ми Септември-Денот на независноста на Република Македонија, од Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ во недела 08.09.2013 година на самиот празник излегоа со оригинална идеа за одбележување на овој значаен ден од поновата македонска историја.

 20-тина членови и симпатизери на подмладокот на владеачката партија одбележувањето на празникот го направија на особено оригинален начин кој е вреден за поздравување и почит. Одвојувајки неколку часови од своето време овие млади луѓе им покажуваат на сите граѓани на Делчево како се сака родниот град, како се сака животната средина во која сите заедно живееме... И покрај апелите кои што од страна на Општина Делчево и ЈПКД Брегалница секоја година се упатуваат за зачувување на животната средина и внимателно справување со отпадот за време на одбележувањето на празникот Св.Пантелејмон, од страна на посетителите на врвот на планината Голак, и оваа година ова излетничко место беше претворено во депонија, прекриена од пластичен отпад, што беше оставен на локацијата после 8-ми Август.

 

За таа цел младинците од најбројниот политички подмладок во државата и оваа година се заложија да го исчистат Голак, во соработка со Јавното претпријатие за комунална дејност "Брегалница" и Општина Делчево.

Во рамки на акцијата беа прибрани околу 8 метри кубни отпад, (претежно пластична и хартиена маса)  што беше транспортирана на градската депонија.

Во акцијата учество зедоа и Градоначалникот на Општина Делчево г-дин Дарко Шехтански и пратеникот во македонскиот парламент, г-динот Тони Трајановски, кои со свој личен пример заедно со младите од УМС се вклучија во овој настан. По еколошката акција следуваа кратки рекреативни кошаркарски натпревари помеѓу Градоначалникот Шехтански, пратеникот Трајановски и дел од младинците од УМС. За изненадување на сите за нијанса резултатски подобар во овие натпревари еден на еден беше Градоначалникот Шехтански кој и покрај големиот број на секојдневни обврски покажува  дека е во завидна форма и дека може да рекреира рамо до рамо со младите од нашата општина.

 

Купиштата на отпад кои беа собрани говорат единствоно за нашата лична несовесност и ноншалантен однос кон животната средина која со секој несоодветно фрлен отпад неповратно ја уништуваме и загрозуваме. Оваа нечовечност и сурова свест за уништување на околината во која живееме и убавините на кои треба да им се восхитуваме, мора да престане доколку сеуште во самите нас постои барем трошка грижа за самите нас и за идните поколенија кои треба да продолжат да живеат на овие простори.

 

Се надеваме дека овој благороден гест на младите од УМС на ВМРО ДПМНЕ ке вроди со саканата симболика и во периодот кој следи ваквите слики на растурен отпад да бидат минато, и ке можат делчевци во вистинска смисла на зборот да се гордеат со природната убавина на планината Голак која изобилува со разноврсна вегетација и лековити билки кои ги нема на други простори...

Целата галерија на фотографии од акцијата може да се погледне во нашиот галериски простор тука.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Локални актуелности - Демократски процеси

Последни актуелни вести

Број на посети:1101Рејтинг:0Категорија:Култура
pretstavata-shumi-vo-delcevo Во петок 16.09.2016 година со почеток во 19.00 часот во кино салата во Делчево се одржа претставата "Шуми" по текст на рускиот писател Александар Николаевиќ Островски, во режија на Драгана Таневска.   Оваа...
Објавено на 17 Септември 2016, 08.57 часот.
Број на посети:1912Рејтинг:5Категорија:Религија
delcevo-vodici-2016 Делчево како општина на крајниот исток од Република Македонија на најдостоинтвен начин го одбележа денот на светото Богојавление-Водици. Граѓаните во Делчево масовно уште во раните утрински часови ги посетуваа црквите во...
Објавено на 19 Јануари 2016, 13.56 часот.
Број на посети:1718Рејтинг:0Категорија:Религија
najava-bogojavlenie-2016 Се е подготвено за овогодинешното одбележување на празникот Свето Богојавление-Водици во Делчево. Традиционално како и секоја година, и оваа 2016 година Светиот крст ќе се фрла во водите на река Брегалница од мостот во...
Објавено на 18 Јануари 2016, 11.40 часот.
Број на посети:2276Рејтинг:5Категорија:Институции
izgradba-na-kanalizacija-vo-selo-virce Деновиве во село Вирче може да се забележи некоја чудна раздвиженост помеѓу жителите на селото. Љубопитни, стрпливи и длабоки погледи на сите страни, делење на мислења, сугестии, по некоја расправија, дофрлање на...
Објавено на 10 Ноември 2015, 17.27 часот.
Број на посети:1137Рејтинг:5Категорија:Култура
najava-filmski-maraton-2015 -"Ставете ги на пауза турските серии и повелете релаксирајте се наредната недела во кино салата во Делчево." Вака гласи поканата на Центарот за култура Н.Ј.Вапцаров во Делчево кои во кино салата во Делчево организираат...
Објавено на 09 Ноември 2015, 21.14 часот.

Поврзани статии

Број на посети:2101Рејтинг:0Категорија:Спорт и рекреација
vikend-shema-na-golak-2014  Преку Голачките фолклорни средби, големиот општо-народен собор кај црквата Св.Пантелејмон на...
Објавено на 11 Август 2014, 15.03 часот.
Број на посети:1846Рејтинг:4Категорија:Демократски процеси
ums-akcija-golak-2014 Општинскиот комитет на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ од Делчево и оваа година успешно ја...
Објавено на 11 Август 2014, 13.31 часот.
Број на посети:1558Рејтинг:5Категорија:Демократски процеси
gruevski-precekan-so-aplauz-vo-delcevo  Во рамки на својата посета на Делчево Премиерот Груевски во петокот имаше средби и со младите во...
Објавено на 21 Април 2014, 12.06 часот.
Број на посети:1150Рејтинг:0Категорија:Демократски процеси
humanitarna-akcija-ums-2013 Во тек е спроведување на поголема хуманитарна акција од страна на Општинскиот комитет на Унијата на...
Објавено на 16 Декември 2013, 14.04 часот.
Број на посети:762Рејтинг:0Категорија:Институции
den-na-drvoto-2013-3 Според официјалните извори од општина Делчево, повеќе од успешна е оквалификувана денешната акција...
Објавено на 27 Ноември 2013, 13.16 часот.
Број на посети:731Рејтинг:1Категорија:Институции
den-na-drvoto-2013-2 И граѓаните на Делчево ке се приклучат на утрешната акција "Ден на дрвото 2013"... Тргнувањето на...
Објавено на 26 Ноември 2013, 18.33 часот.
Број на посети:3821Рејтинг:4Категорија:Демократски процеси
bogat-politicki-petok-vo-delcevo Денеска (петок 22.11.2013 година) во Делчево се случија два позначајни политички настани кои беа...
Објавено на 22 Ноември 2013, 22.44 часот.
Број на посети:701Рејтинг:0Категорија:Демократски процеси
neloski-1-2013Во петок, 22.11.2013 година во работна посета на Општинскиот комитет на УМС на ВМРО ДПМНЕ од Делчево ке...
Објавено на 21 Ноември 2013, 18.36 часот.
Број на посети:1179Рејтинг:5Категорија:Демократски процеси
odbelezuvanje-23-ti-oktomvri-2013 Со читање на пригоден реферат и едноминутно молчење на присутните, пред споменикот на Гоце Делчев во...
Објавено на 23 Октомври 2013, 20.08 часот.
Број на посети:1095Рејтинг:0Категорија:Институции
pozargolakdelcevo Во Општина Делчево на две локации беснеат два шумски пожари на планината Голак. Едниот од шумските...
Објавено на 04 Август 2013, 16.36 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#