facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Ниво на корисникот: / 3
НајлошоНајдобро 

neloski 1

Денеска (петок 22.11.2013 година) во Делчево се случија два позначајни политички настани кои беа најавени од страна на најголемите опозициона и владејачка партија на локално ниво.

 ОО на СДСМ од Делчево со стари и веќе познати кадри на македонската политичка сцена од Скопје и Делчево, со повеќе од 10 години стаж во највисоките органи на партијата, спроведе активност на отворено во центарот на градот преку т.н. средби со нивното членство и дел од граѓаните кои поминуваа во попладневните часови во овој дел од градот. Околу 50-тина членови и активисти на оваа опозициона партија предводени од пратениците Радмила Шеќеринска и Голуб Ангелов, делеа пропаганден материјал и споделуваа дискусии помеѓу присутните во врска со мерките преточени во нивната неодамна декларирана програма. Потоа во помала група според зацртаната агенда претставниците на СДСМ спроведоа кратка некулку-часовна посета на домови на граѓани од Делчево.

Од друга страна на најавениот состанок на штабот на Општинскиот комитет на Унијата на млади сили на ВМРО ДПМНЕ од Делчево, се појавија сосема нови и млади претставници од новиот Извршен комитет на подмладокот на владејачката партија, предводени од новиот Претседател на УМС на ВМРО ДПНЕ на РМ, Владимир Нелоски. Целта на состанокот беше запознавање и споделување на мислања и потенцијални идеи за надградување на досегашната успешна агенда на оваа младинска политичка организација. На состанокот покрај високите претставници од Скопје според информациите присуствувале и Градоначалникот на Општина Делчево, Дарко Шехтански и пратеникот во македонскиот парламент, Тони Трајановски, помеѓу 40-тина млади активисти и членови на ОК на УМС Делчево.

sekerinska

Преку вака промовираните концепти на дејствување евидентна е меѓусебната разлика помеѓу двете најголеми политички партии како на локално така и на државно ниво.

Таа се состои во фактот што ВМРО ДПМНЕ постојано има наплив на нови свежи кадри кои со својата желба за докажување ги рушат сите досегашни стандарди за успешно политичко претставување, но и пожртвувана работа, за доброто на народот и државата, произлезена од демохристијанските начелни вредности со кои поголемиот дел од гласачкото тело се идентификува според повеќегодишните изборни резултати. Додека пак од другата страна стои се уште сиромашната понуда на свежина и нови идеи кај првенците на СДСМ кои никако да смогнат сили за генерациски промени во врвот на партијата, со што ке им овозможат на младите луѓе да допринесат за себеси и останатите за подобрување на политичката понуда на идеи и концепти.

Дали и колку ке донесе промени во актуелното политичко мнение на локално ниво, ваквата концепцска разлика во дејствувањето на овие партии останува да проследиме, во наредниот период имајки ја предвид изразената целосна доминација на ВМРО ДПМНЕ во изминатите речиси 5 години, и разочарувачки резултати на СДСМ во сите претходни изборни циклуси во овој период, во Делчево.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Локални актуелности - Демократски процеси

Последни актуелни вести

Број на посети:1152Рејтинг:0Категорија:Култура
pretstavata-shumi-vo-delcevo Во петок 16.09.2016 година со почеток во 19.00 часот во кино салата во Делчево се одржа претставата "Шуми" по текст на рускиот писател Александар Николаевиќ Островски, во режија на Драгана Таневска.   Оваа...
Објавено на 17 Септември 2016, 08.57 часот.
Број на посети:1955Рејтинг:5Категорија:Религија
delcevo-vodici-2016 Делчево како општина на крајниот исток од Република Македонија на најдостоинтвен начин го одбележа денот на светото Богојавление-Водици. Граѓаните во Делчево масовно уште во раните утрински часови ги посетуваа црквите во...
Објавено на 19 Јануари 2016, 13.56 часот.
Број на посети:1760Рејтинг:0Категорија:Религија
najava-bogojavlenie-2016 Се е подготвено за овогодинешното одбележување на празникот Свето Богојавление-Водици во Делчево. Традиционално како и секоја година, и оваа 2016 година Светиот крст ќе се фрла во водите на река Брегалница од мостот во...
Објавено на 18 Јануари 2016, 11.40 часот.
Број на посети:2312Рејтинг:5Категорија:Институции
izgradba-na-kanalizacija-vo-selo-virce Деновиве во село Вирче може да се забележи некоја чудна раздвиженост помеѓу жителите на селото. Љубопитни, стрпливи и длабоки погледи на сите страни, делење на мислења, сугестии, по некоја расправија, дофрлање на...
Објавено на 10 Ноември 2015, 17.27 часот.
Број на посети:1178Рејтинг:5Категорија:Култура
najava-filmski-maraton-2015 -"Ставете ги на пауза турските серии и повелете релаксирајте се наредната недела во кино салата во Делчево." Вака гласи поканата на Центарот за култура Н.Ј.Вапцаров во Делчево кои во кино салата во Делчево организираат...
Објавено на 09 Ноември 2015, 21.14 часот.

Поврзани статии

Број на посети:1571Рејтинг:5Категорија:Демократски процеси
gruevski-precekan-so-aplauz-vo-delcevo  Во рамки на својата посета на Делчево Премиерот Груевски во петокот имаше средби и со младите во...
Објавено на 21 Април 2014, 12.06 часот.
Број на посети:680Рејтинг:0Категорија:Демократски процеси
ok-vmro-dpmne-pres-08012014  На денешната прес конференција на Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ од Делчево, пренесена од...
Објавено на 08 Јануари 2014, 21.22 часот.
Број на посети:1162Рејтинг:0Категорија:Демократски процеси
humanitarna-akcija-ums-2013 Во тек е спроведување на поголема хуманитарна акција од страна на Општинскиот комитет на Унијата на...
Објавено на 16 Декември 2013, 14.04 часот.
Број на посети:710Рејтинг:0Категорија:Демократски процеси
neloski-1-2013Во петок, 22.11.2013 година во работна посета на Општинскиот комитет на УМС на ВМРО ДПМНЕ од Делчево ке...
Објавено на 21 Ноември 2013, 18.36 часот.
Број на посети:1191Рејтинг:5Категорија:Демократски процеси
odbelezuvanje-23-ti-oktomvri-2013 Со читање на пригоден реферат и едноминутно молчење на присутните, пред споменикот на Гоце Делчев во...
Објавено на 23 Октомври 2013, 20.08 часот.
Број на посети:911Рејтинг:0Категорија:Институции
sovetnicismesno1                           ...
Објавено на 19 Октомври 2013, 10.44 часот.
Број на посети:1466Рејтинг:5Категорија:Демократски процеси
ums-odbelezuvanje-8-mi-septemvri-2013 Во чест на одбележувањето на 8-ми Септември-Денот на независноста на Република Македонија, од...
Објавено на 08 Септември 2013, 13.03 часот.
Број на посети:1304Рејтинг:5Категорија:Граѓански сектор
johan  Денеска група од околу 100-тина подржувачи на Јохан Тарчуловски од Делчево заминаа за скопје да...
Објавено на 11 Април 2013, 18.34 часот.
Број на посети:2250Рејтинг:0Категорија:Демократски процеси
eko-akcija-ums Групата на млади ХЕРОИ одговорна за чистењето на врвот на планината Голак Во недела...
Објавено на 26 Август 2012, 20.34 часот.
Број на посети:1903Рејтинг:3Категорија:Демократски процеси
zabava-ums-ilinden-2012 По повод еден од најголемите македонски национални и верски празници Илинден (Св.Илија) во Делчево се...
Објавено на 02 Август 2012, 10.25 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#