facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

altЗамелоушен од вревата на градскиот трамвај, ја поминувам улицата, од сите страни внимавајки да не ме стропа некоја лека кола (модерно автомобил) од безбројните што ги има низ градов. Река велосипедисти ми се уфрлаат у кадар во моментот штом си јa само дури замислив велосипедската патека.Чекајки да поминат овие млади спортисти-професионалци, еве ти еден безначаен рекреативец по нив со мопед кај каска по, со жолта линија обележаниот асфалт.

Отпосле видов во весник дека оваа жолта трака да не ти била потребна, бидејки измислиле ласер кој 10 метри по и пред велосипедот со ласер формира холограм кој по се личи на обележаната велосипедска патека. Тамам успеав да дојдам на ред да ја исползувам јавната сообракајна за пешаци до бесвестразвиена мрежа-ЦВРИИК.Нагло кочење и штама. Една возрасна дама со своето не толку возрасно кученце стапна на пешачки. Добро утро, молам. Светот е сепак за сите еднаков. Како на филмска трака се нижат погледи на ретровизори и трепкаат жмигавци. Идила од стриповите. Уште прашина и еве не во лулката на светот наречена Македонија каде каубојците (по нашки ајдути) биле актуелни уште пред Колумбо да стапне на америчка земја. А голема земја нема што. Некако историјата премногу ми личи на сегашноста. Нема во оваа европејска претстолнина наречена Балкан, со главен град Македон (ија произлезе од нашата женска потсвест и со декрет на матријархатот), доволно скудна егзистенција, па еве ти ги младите сили на нашата иднина кај итаат забрефтано да освојат парче од таа америчка земја и да го освојат сопственото ѕвездено небо во сепак земјата на можностите и невозможностите. David Bowie ми пее некоја песна Youngamericans, и си велам кај е Влатко Стефановски да му опне еден Калабалак со Јовано, Јованке во дует со Македонското девојче и верувале или не Виолета Томовска. Вакви бисери на нашата генерација заслужуваат доживотна пензија во прегратките на обожувањето и почестите што секој македонец го прави горд на македонштината во себе, просто крвта да ти зоврие.

А Исус бил македонец. Распнат бил во Охрид на Плавошник. Сепак, нејсе. Молчешкум се возам 2-3 пати со елеваторот во трговскиот ни центар и си велам што тренди да си купам денес? Трењерка од Пума или маичка со знакот на Загор Те-Неј. Сепак од прашливите полици на некогашната стоковна куќа (после бече Типо, де), продавачот ми понуди маичка во комплет со шорц (од тие пионерски црвените со шлиц од страната) со знамето на третата по големина светска сила, веднаш зад САД и СССР, Југославија. Еј држава е ова си велам. Плаќам набрзина со бледо зелените ко долари Чекови за почек и трк право у маало. Но чекај !!! Некаде започна да свири тревожна сирена и оп си велам не нападнаа другарите сталинисти Бугари. Немам гајле имаме скривница у маало па зазедов правец У ПОДЗЕМЈЕ . во темниот ходник ме пречека сефовски тешката врата полуотворена. Влегувам внатре- нема никого. А ѕидовите шарени од последната “Наше маало ”приредба на песни од Олгица Христовска и А. Џамбазов-Таткото. Што е работава си велам? Да не утнав погрешна скривница или така нешто? Искачам по Скопски надвор и гледам призор на титови ударници стојат мирно и скаменето со солзи во очите гледаат некаде во далечината (облаци, хоризонт, сонце, поле со житно класје и др. зарзавати си мислам). Колку ти било гордо да си македонец. Отпосле узнав дека да ти умре никој друг туку маршалот лично и персонално. Точка-крај на светот, потоп. А таман се бев одморил од првомајските протести т.е. пикник у природа на убавата ни планина Голак. Чекај малку... Нешто не ми се совпаѓа во текстов со временски-просторниот континуум. Па кај елеватори у трговски у подножјето на Голак планината. Ова ми личи на летен компилациски хит на размисли и помисли (двоумења) на еден самонаречен и самопрогласен писател кој по некоја случајност ви го полни здравиот ви разум со овој текст што го навидум доброволно консумирате низ технологијата на килобајтните скрипт едитори на она што понекогаш и сам не можа,м да го разберам. Од тој ден секоја година во ист тајминг во глава како навиен будилник ми ѕвонеше таа иста сирена, и како робот мирно застанував и размислував. Големина, храброст и дела го красат овој човек штом цела нација вака жалосно го отпоздравува.Јутел ерата само што не беше завршена и оп... се појави ерата на МТВ. Патем пропаднаа неколку држави, се создадоа многу повеќе, луѓето како така преживеаја (или не)- кој како, за еве денес пак да стојам пред трговскиот ни центар (кој патем уште нема елеватори, ниту пристапни рампи за хендикепирани лица) со футуристичко име: Пела. Еве ги македончињата загледани во минатото кај ни ја креираат иднината, а од сегашност ни “С” нема. Модерно да ти било сега место добарден другар/ке-измислената од најголемите мислители-филозофи од ерата на енгелсизмот, фраза; кај си бе педер, епа дека си бе мама му даеба од кога не сме се видели-живописни и провокативни- слаткоречиви думи кои со коефициент на широк интелект систематски и долгорочно ги мислел, обмислувал и студирал младиот, за се способен широкољубив граѓанин на државата ни со најдолго име у свет кое делува и по малку збунувачки. Еве ти го на. Придобивки, додавки, лапсуси и фатамаргани. Денот пак почнува наутро. Само во умот ти се чини дека е поинаку. Го затварам тостерот, упс пардон лаптопот и продолжувам да пишувам. На рака, со добро познатиот мирис на мастило. Ма какви пиксели, каква технологија. Сакам олд скул тајпинг т.е. пишување на рака. Така реално можам да се огледам во (или меѓу) редовите на светинските ни Кирил и Методиеви букви.

alt

Пишува:Robin Hood

Името на авторот му е познато на уредникот 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Локални актуелности - Колумни и други наши писанија

Други актуелности

Број на посети:900Рејтинг:0Категорија:Забава
tonijaa-crazy-kicks Се сеќавате на момчето од џунглата во филмот Онг Бак? Во следното видео погледнете серија на негови...
Објавено на 29 Јуни 2015, 18.39 часот.
Број на посети:1238Рејтинг:0Категорија:Институции
koncert-najava-2015  Поглед кон еден поинаков свет.... Свет гледан низ призмата на квалитетната македонска...
Објавено на 28 Јуни 2015, 21.23 часот.
Број на посети:8844Рејтинг:0Категорија:Занимливости
nebesnasvetlina-nad-makedonskoto-zname Денеска за време на граѓанскиот собир за подршка на македонските безбедносни сили во Делчево се случи...
Објавено на 12 Мај 2015, 20.27 часот.
Број на посети:900Рејтинг:0Категорија:Спорт и рекреација
mars-petlec-2014 Во сабота 20.11.2014 година во село Русиново, Беровско се одбележаа 108 години од смртта на првиот...
Објавено на 21 Декември 2014, 10.02 часот.
Број на посети:1106Рејтинг:0Категорија:Култура
verka-vo-delcevo-promocija-2014 Музичкиот бренд ВЕРКА или WERK.A (како што го нарекуваат последниот свој албум) вечерва сабота...
Објавено на 01 Ноември 2014, 10.20 часот.
Број на посети:1281Рејтинг:0Категорија:Институции
pocetok-proekt-ipa-2 Денеска на свечена прес конференција официјално беше означен почетокот на реализацијата на...
Објавено на 16 Октомври 2014, 11.02 часот.
Број на посети:1354Рејтинг:0Категорија:Култура
posle-zivotot-pak-zivot За неполни две недели ќе се наполнат 4 години од последниот настап на легендата на македонската...
Објавено на 10 Октомври 2014, 17.23 часот.
Број на посети:1517Рејтинг:0Категорија:Култура
niz-ochite-na-karikaturistot На интернет случајно налетавме на една фотографија за која мислиме дека најсоодветно ја отсликува...
Објавено на 29 Септември 2014, 08.01 часот.
Број на посети:1314Рејтинг:0Категорија:Култура
nagradenite-aforizmi-na-vasil-tolevski-2014 Како увертира на овој текст наменет за претставување на наградените афоризми на Васил Толевски со...
Објавено на 26 Септември 2014, 06.31 часот.
Број на посети:1288Рејтинг:0Категорија:Култура
nagradeni-karikaturi-2014 Во продолжение  Ви ги претставуваме наградените карикатури на овогодинешниот трет по ред...
Објавено на 24 Септември 2014, 17.46 часот.
Број на посети:2233Рејтинг:0Категорија:Култура
pijanecki-denovi-na-slivata-najava-2014 Во петок и сабота 26-ти и 27-ми овој месец Општина Делчево по втор пат ќе биде организатор на...
Објавено на 24 Септември 2014, 10.48 часот.
Број на посети:1530Рејтинг:0Категорија:Култура
internacionalen-festival-na-karikatura-i-aforizam-vo-delcevo-2014 Како увертира на централниот настан на манифестацијата “Пијанечки денови на сливата 2014” во петок...
Објавено на 24 Септември 2014, 10.47 часот.
Број на посети:1379Рејтинг:0Категорија:Култура
povik-pijanecki-denovi-na-slivat-2014 ЈАВЕН ПОВИК за пријавување учесници во манифестацијата „Пијанечки денови на сливата...
Објавено на 24 Септември 2014, 09.33 часот.
Број на посети:902Рејтинг:0Категорија:Култура
kamerna-muzika-koncert-septemvri-2014 Минатата недела во Делчево се одржа еден можеби незабележан настан од страна на пошироката делчевска...
Објавено на 24 Септември 2014, 06.47 часот.
Број на посети:891Рејтинг:0Категорија:Култура
svetski-mizicari-vo-delcevo Како дел на овогодинешната меѓународна манифестација "Пијанечко-Малешевска свадба 2014" од...
Објавено на 09 Септември 2014, 15.45 часот.
Број на посети:1889Рејтинг:0Категорија:Култура
moderni-tanci-i-balet-2014 Во петок 05.09.2014 година во салата во Спомен домот АСНОМ во Делчево се одржа меѓународниот...
Објавено на 07 Септември 2014, 15.28 часот.
Број на посети:808Рејтинг:0Категорија:Култура
samoubistvo-na-osamenosta-2014  Критичка паралела за опстојување на ограничено македонско секојдневие  во границите на ова...
Објавено на 07 Септември 2014, 10.38 часот.
Број на посети:995Рејтинг:0Категорија:Култура
pokana-pijanechko-maleshevska-svadba Градоначалникот на Општина Делчево г-дин Дарко Шехтански преку својата фејсбук страна упати отворена...
Објавено на 04 Септември 2014, 14.02 часот.
Број на посети:1848Рејтинг:0Категорија:Демократски процеси
dokazi-gradonacalnik-demant-televizija Во продолжение на статијава ја пренесуваме целосната прес конференција на Градоначалникот на Општина...
Објавено на 25 Август 2014, 15.28 часот.
Број на посети:1438Рејтинг:0Категорија:Демократски процеси
klevetite-i-lagite-na-edna-novinarka-od-delchevo И покрај високото ниво на толеранција на Градоначалникот, клеветите, лагите и манипулациите...
Објавено на 25 Август 2014, 14.43 часот.
Број на посети:2917Рејтинг:0Категорија:Култура
feljton-analiza-2014-1 Вовед Делчево како општина со мала населеност на население во однос на својата површина, се вбрoјава...
Објавено на 12 Август 2014, 13.07 часот.
Број на посети:1373Рејтинг:0Категорија:Култура
koj-veli-deka-vo-delchevo-nema-zabava  Пост едиториал: Текстот е посветен на јубилејот на 20 годишнината од востановувањето на...
Објавено на 09 Август 2014, 08.06 часот.
Број на посети:2269Рејтинг:0Категорија:Култура
report-o-zora-2014 Танцот на телото и гестикулацијата е најстара човечка форма на комуникација. Интересна можност за...
Објавено на 04 Август 2014, 14.08 часот.
Број на посети:1331Рејтинг:0Категорија:Култура
interview-o-zora-2014-2 5.DelcevoGlobalOnline:Колку чини билетот за вас како организатори на фестивалов, кој им го плаќате на...
Објавено на 02 Август 2014, 07.19 часот.
Број на посети:2436Рејтинг:0Категорија:Култура
interview-o-zora-2014-1 Понекогаш еволуцијата на човекот скока неколку генерации понапред од вообичаеното. Независно што...
Објавено на 01 Август 2014, 06.02 часот.
Број на посети:1204Рејтинг:0Категорија:Култура
o-zora-2014-promo-video-nb-1  Промотивно видео за фестивалот "△O-ZORA 2014"  
Објавено на 28 Јули 2014, 18.12 часот.
Број на посети:1239Рејтинг:0Категорија:Култура
do-zora-2014-plakat1 Со цел за подршка на организаторите на овогодинешниот "△O - Зора 2014"-фестивал на електронска...
Објавено на 28 Јули 2014, 16.55 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#